Církevní instituce mají potíže s ministerstvem

13.03.2003, Martina Macková, MFDnes Olomouc, 12.3.2003


Přetištěno se svolením

Lipník nad Bečvou, Olomouc: **Ministerstvo kultury odmítá změnit své rozhodnutí, kterým nové pobočce Arcidiecézní charity Olomouc neudělilo evidenci a tím pádem právní subjektivitu. Charita v Lipníku nad Bečvou nemůže hospodařit samostatně. Problém budou mít i další církevní instituce.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

A ministerstvo na svém rozhodnutí trvá. "Jednáme přesně podle zákona. Pobočku Charity, pod kterou se skrývá zdravotnická nebo školská náplň,nemusíme podle zákona evidovat. Neponeseme za tuto činnost zodpovědnost," řekla ředitelka odboru církví ministerstva Jana Řepová.** Konkrétně to znamená potíže pro mnohé obyvatele kraje.

Starší lidé z Lipníka nad Bečvou a okolí, kteří nejsou schopni se o sebe zcela postarat, už rok marně čekají na pomoc Charity. Ta by jim ráda poskytla domácí péči, ale nemůže přijmout na tuto práci lidi, aby služby zlepšila. "Máme domluvené pracovníky, které chceme přijmout z úřadu práce. Ale tím, že jsme nedostali evidenci, nedostaneme IČO. Stát nám znemožňuje činnost. Je to útok na náboženskou svobodu," tvrdí ředitel Arcidiecézní charity Václav Keprt. Lipnická Charita se ocitla v patové situaci. Vznikla jako dobrovolné společenství ve farnosti a ustavena byla v listopadu 2001. Od té doby v ní pracují dobrovolníci. Sbírají staré šatstvo, v rámci možností poskytují ošetřovatelskou a pečovatelskou službu.Charita se rozhodla své služby profesionalizovat. Podobný problém již mají další církevní organizace a potíže čekají zřejmě i olomoucký hospic. Odmítnutí ovšem hrozí všem zařízením Charity a Diakonie v okamžiku, kdy změní adresu.

Přestože lipnické Charitě arcibiskup udělil právní subjektivitu, jako právnická osoba fungovat nemůže, protože si nemůže zřídit konto v bance, IČOa DIČ, či nemůže uzavírat smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Podobný problém mají i další církevní organizace. Evidenci nedostal také Domov Svaté rodiny v Praze a zařízení Diakonie v Rakovníku. Ministerstvo si myslí, že například lipnická Charita by mohla být obecně prospěšnou společností."Nechceme dělat rozdíly mezi církevními a necírkevními organizacemi. Nelze se řídit jen podle názvu Charita," uvedla Řepová. Jenže vedení Arcidiecézní charity to odmítá: "My jsme součástí církve a církevní instituce mohou fungovat nezávisle na státu. Evidenci potřebujeme a máme na ni ze zákona nárok. Ministerstvo ji nemůže odepřít. Je navíc jediné, které ji může udělit," dodal Keprt. Spor o výklad zákona, který vyvolal diskuse už během svého schvalování, bude mít zřejmě dohru u Ústavního soudu. Na jeho stůl se tak stejný zákon dostane podruhé během krátké doby.

Boj mezi církví a ministerstvem kultury je dlouhodobou záležitostí a vyvrcholil projednáváním nového zákona o církvích a náboženských společnostech loni na podzim. Poté, co návrh církevního zákona vrátil Poslanecké sněmovně Senát i prezident, sněmovna jej znovu projednala a schválila v nezměněné podobě. Na návrh senátorů se zákonem začal zabývat Ústavní soud. Výsledkem jednání bylo, že zrušil některá ustanovení zákona. "Ústavní soud jasně formuloval, že evidence církevních právnických osob má pouze deklaratorní a nekonstitutivní charakter. Charitu zřizuje církev, ne stát," uvedla mluvčí Arcidiecézní charity Ivana Jeništová. "Mám nález Ústavního soudu, byla jsemi u projednávání. Vysvětlují si to špatně," tvrdí zase ředitelka Řepová. V nejbližších dnech chce olomoucký arcibiskup Jan Graubner v této věci podat stížnost k Ústavnímu soudu. Naopak ministerstvo hodlá vysvětlit svůj postup vládě.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.