Arcibiskup Duka diskutoval s manažery o korupci a etice v podnikání

04.11.2011, APHA


Na pražském arcibiskupství se 3. listopadu 2011 konal kulatý stůl na téma „Morální aspekty v ekonomice“. Kromě arcibiskupa Duky a zástupců arcibiskupství se ho zúčastnili také německý velvyslanec Detlef Lingemann a členové vedení německých společností působících u nás.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Referáty přednesli pozvaní odborníci na dané téma. Jako první hovořila poslankyně a děkanka Fakulty podnikatelské Vysokého učení technického v Brně doc. Anna Putnová. **Základní etické teorie představil kněz a přírodovědec Marek Vácha, PhD a k otázce aplikované etiky se vyslovil dr. Petr Křížek, vyučující na Katolické fakultě UK. Po každém příspěvku následovala debata, které se kromě již zmíněných přítomných účastnili také další obchodní ředitelé a předsedové představenstev významných firem a společností s německým kapitálem, které působí v naší zemi. Za Arcibiskupství pražské byli kromě pražského arcibiskupa přítomni také generální vikář Mons. Michael Slavík a diecézní ekonom Karel Štícha.

Arcibiskup Duka, který plánuje setkat se také s reprezentanty dalších společenských sektorů, se zajímal o názory manažerů z velkých nadnárodních společností na morální stav ekonomického prostředí v naší zemi. Jeden z nich v odpovědi na otázku tlumočil častý názor lidí, kteří se v oblasti obchodu a průmyslu v ČR pohybují, slovy: „Česká ekonomika má jenom jeden problém a tím je korupce. Žádný jiný velký problém nemáte, ale tento je opravdu vážný.“ Debata se dotkla také otázek, co to znamená úspěšný podnikatel, jak jakožto podnikatel maximalizovat vlastní užitečnost a nejen zisk, jak kultivovat společenské prostředí jakožto podnikatel, jak dokázat toto prostředí vidět v širších souvislostech či jaký význam má pečovat o spokojenost zaměstnanců atd.

Jeden z přednášejících viděl jako vážné znamení doby nedávné nepokoje v Británii, kdy mezi právem a pouličním násilím stála pouze policie a již nic dalšího, jako třeba morálka. Diskutující se shodli na tom, že Evropská unie vyhlašuje stále nová práva, ale nehovoří o odpovědnosti. Jednání motivované minimalistickou snahou pouze dodržet zákon je potom vlastně neetické. V této souvislosti zazněl citát z knihy Exodus (kap. 23): „Nepřidáš se k většině, i když páchá zlo.“ Podle účastníků kulatého stolu se zdá, že společnost na Západě kolabuje proto, že každý dělá to, co je dobré jen z jeho pohledu. Jiný manažer vyjádřil své přesvědčení, že pouhé předpisy korupci nezabrání. Firemní kultuře prý naopak může napomoci tzv. „mission statement“ – tedy to, oč společnosti jako takové jde (kromě vytváření zisku). Zazněl také názor, aby církev k tématu korupce zaujímala na veřejnosti častěji svůj postoj.

V závěru setkání byl představen projekt opravy kostela sv. Jana Nepomuckého Na Skalce vystavěného v letech 1730–1739 podle Ignáce Kyliana Ignáce Dietzenhofera, který v současné době užívá německy mluvící katolická komunita. Duchovní správce této komunity Mons. Winfried Pilz byl setkání rovněž přítomen.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.