Rok svaté Anežky a již proběhlé akce

06.11.2011, RC, Muzeum Karlova mostu, ČBK


Rok svaté Anežky (2. března 2011 – 25. března 2012) vyhlásil arcibiskup pražský Dominik Duka OP při příležitosti 800. výroční narození Anežky Přemyslovny (1211), dcery českého krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé manželky Konstancie. Princezna Anežka se zřekla majetku i nabídek ke sňatku s těmi nejmocnějšími muži tehdejší Evropy a namísto toho následovala největší duchovní výzvu své doby – ideál svatého Františka. S pomocí svého královského bratra Václava I. proto (po vzoru své sestřenice svaté Alžběty Durynské) založila v roce 1231 na Starém Městě pražském u kostela sv. Haštala špitál a záhy v jeho blízkosti i dvojklášter damiatek (klarisek) a minoritů.** O Letnicích 1234 pak sama ve věku 23 let vstoupila za velké slávy do tohoto kláštera a byla jmenována jeho abatyší. Vstup královské dcery do přísného kláštera se stal celoevropskou událostí. **Všimla si ho i svatá Klára v Assisi, která pak ve svých listech postupně uváděla Anežku do správného chápání františkánské chudoby. Podrobnější životopis lze nalézt zde na www.muzeumkarlovamostu.cz .

Svatoanežský rok má ukázat životní dílo i dějinný význam této mimořádné osobnosti naší historie, která se v mnoha směrech stala vzorem jednání i pro současnost. Přestože je Anežka postavou 13. století, je pro naši společnost významná i tím, že její svatořečení se v listopadu 1989 stalo předzvěstí přicházející svobody v naší zemi. Součástí oslav jsou liturgické slavnosti, výstavy, koncerty duchovní hudby inspirované odkazem svaté Anežky České, vědecké konference a další kulturní projekty. K připomenutí tohoto výročí se hlásí mnoho různých institucí jak církevních, tak necírkevních.

Co se dosud v rámci Roku svaté Anežky událo?

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Ve středu 2. 3. 2011, v den výročí smrti svaté Anežky České (1282), zahájil pražský arcibiskup Dominik Duka OP mší svatou v kostele sv. Františka z Assisi rok svaté Anežky České. Dopoledne byla též zahájena výstava školních prací oceněných v rámci celostátní výtvarné soutěže MŠMT ČR. Během výstavy byla také prezentována pamětní medaile Arcibiskupství pražského, která byla vyražena právě k letošnímu výročí. Ve stříbře a zlatě tuto medaili s portrétem Anežky Přemyslovny vyrazila mincovna v Jablonci nad Nisou.

V pátek 1. 4. 2011 sloužil ke cti svaté Anežky České pražský arcibiskup Dominik Duka OP díky pochopení Národní galerie mši svatou v Klášteře sv. Anežky České, který svatá Anežka založila, žila v něm, pracovala a zemřela. Klášter sv. Anežky je prvním klášterem klarisek v Čechách. Biskup Jiří Paďour se v homilii zamyslel nad svatou Anežkou jako řeholnicí s akcentem na její chudobu.

Ve dnech 10. a 11. června 2011 v Doksanech, kde byla princezna Anežka, dcera krále Přemysla Otakara I., v době svého dětství vychovávána a vzdělávána, se uskutečnila pouť ke svaté Anežce České. V blízkosti řádových sester premonstrátek tu svatá Anežka prožila asi dva roky. V listopadu 1989, kdy ji v Římě papež Jan Pavel II. kanonizoval, se zde konala jedna z největších povolených oslav jejího svatořečení v Čechách. Poutníci prosili českou světici o přímluvu za náš národ, za rodiny a za mnohé další osobní úmysly.

Kromě nešpor a následující adorace byl připraven hudební koncert v románské kryptě kostela. V sobotu sloužil slavností mši svatou litoměřický biskup Jan Baxant. Zajímavým bodem programu byla přednáška profesora Petra Piťhy na téma Svatá Anežka Přemyslovna, naše svoboda a budoucnost. Souběžně s ní byl připraven program pro děti nazvaný O poklad Anežky České. Program zakončil koncert varhaníka Vladimíra Roubala a Jana Vernera a slavnostní svatodušní nešpory.

20. července 2011 požehnal Arcibiskup Dominik Duka v senátu sochu svaté Anežky České. Zapůjčená socha svaté Anežky České je žákovské dílo Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích. Akci zorganizoval senátorský klub KDU-ČSL, konkrétně místopředseda senátu doc. Petr Pithart a senátorka Miluše Horská za senátorský klub KDU-ČSL. O významu nejslavnější české světice pohovořil prof. Petr Piťha.

Od 17. srpna do 11. září 2011 byla ve výstavní síni Hollar na Smetanově nábřeží v Praze otevřena výstava k poctě svaté Anežky Přemyslovny pod názvem Duchovní rozměr grafiky II. Tato výstava navázala na obdobnou expozici, která se konala již před několika roky. Na výstavě se podíleli naši přední umělci starší a střední generace jako J. Šerých, A. Born, M. Axmann, M. Králová, R. Ondráček, N. Synecká, J. Šalamoun,, M.M. Šechtlová, M. Vovsová a další. Na vernisáži promluvil o přínosu svaté Anežky České prof. Petr Piťha, bývalý ministr školství, který mimo jiné řekl: „V setkání s Anežkou Přemyslovnou je cosi mysteriózního. Vždy ji vidíme jasně, a přitom víme, že ne úplně, že nám uniká. Jeví se nám také pokaždé jinak a nově a nevíme si rady s tím, jak skloubit v celek projevy často protichůdné.“

1. listopadu 2011, v den slavnosti Všech svatých, zaznělo v katedrále sv. Petra a Pavla oratorium Petra Fialy s názvem Píseň sestry Anežky a bratra Františka. Oratorium bylo zpracováno na text Zuzany Novákové-Renčové pro recitátorku (Ivana Valešová), soprán (Hana Škarková) mužský sbor (Český filharmonický sbor) a varhany (Martin Jakubíček). Skladbu dirigoval autor hudby Petr Fiala.



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.