SMO: Navrácení majetku církvím je přínosem pro obce

11.11.2011, TS ČBK, SMO


V bývalé budově Federálního shromáždění v Praze se od 10. do 11. listopadu konala XIV. celostátní finanční konference pořádaná Svazem měst a obcí (SMO), tentokrát na téma Dopady reforem na hospodaření měst a obcí. První den konference vystoupil se svým příspěvkem ke starostům a primátorům také pražský arcibiskup Dominik Duka OP, předseda ČBK.

Hlavním tématem letošní konference, kterou Svaz měst a obcí (SMO) každoročně pořádá a na kterou zve i představitele vlády a parlamentu, jsou vládní reformy a jejich vliv na rozpočty obcí a měst. V prvním bloku konference hovořil ministr financí ČR Miroslav Kalousek o rozpočtu na rok 2012 a poté pražský arcibiskup Dominik Duka, předseda ČBK, na téma navrácení církevního majetku.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Arcibiskup Duka ve svém příspěvku poděkoval představitelům měst a obcí za dlouholetou podporu a spolupráci s představiteli církve. Dodal také, že nově připravovaný zákon o zmírnění některých majetkových křivd způsobených církvím a náboženským společnostem dostal svoji podobu právě díky vstřícnosti a spolupráci s městy a obcemi. „Tento zákon nastolí právní jistotu pro všechny a vytvoří i nové předpoklady pro efektivnější využívání zmíněného majetku. Nejedná se o žádné obdarovávání ani o nedůstojné obchody, ale o právně-ekonomické řešení, kterým bude učiněno zadost těm, kteří volali po finanční odluce církve od státu již po roce 1918. Rovněž tak je to odpověď na žádost těch, kteří odmítají, aby církve byly vypláceny ze státního rozpočtu,“ řekl dále arcibiskup Duka.

Předseda SMO Dan Jiránek na toto téma navázal ve své prezentaci „Obec jako oběť reforem?“, ve které velmi pozitivně hodnotil snahu vlády navrátit církvím jejich majetek, neboť to bude znamenat pro obce velký přínos. V současné době je asi 50 obcí značně devastováno právě proto, že velká část jejich majetku je blokována jen díky nevyjasněným majetkovým vztahům, a není tedy možné tento majetek nijak dále rozvíjet, čímž samozřejmě dochází k jeho chátrání a zanedbávání.

Na následné tiskové konferenci se k této problematice vyjádřil také Karel Štícha, ekonom pražské arcidiecéze a předseda expertní komise církví pro majetkové vyrovnání. Karel Štícha poděkoval Danu Jiránkovi, předsedovi SMO, za jeho pozitivní přístup k této problematice a dodal, že schválení zákona o částečném narovnání vztahů mezi státem a církvemi bude mít kladný dopad na blokovaná území v obcích, podaří se je uvést do normálního právního stavu a bude se s nimi moci dále nakládat.

Celý text promluvy arcibiskupa Dominika Duky lze najít na stránkách TS ČBK: tisk.cirkev.cz/z-domova/smo-na… .



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.