19.11.2011, TS ČBK
Setkání se zúčastnili arcibiskup pražský Dominik Duka, předseda ČBK, arcibiskup olomoucký Jan Graubner, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Miroslava Němcová, místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková, zástupci Kanceláře prezidenta republiky, ale i host ze Slovenska, nitranský biskup Viliam Judák, místopředseda Konference biskupů Slovenska. Přítomni byli rovněž zástupci všech institucí, které se na přípravě 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu zabývají.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Arcibiskup Graubner představil základní teze, jež by měly být v rámci těchto oslav dosaženy, a poděkoval členům pracovních skupin, kteří během minulých měsíců připravili podklady ke konkrétním aktivitám. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová sdělila přítomným, že Poslanecká sněmovna PČR je připravena všechny plány podpořit a spolupracovat v co nejširší míře. V Senátu PČR se podle jeho místopředsedkyně Aleny Gajdůškové vytvořila pracovní skupina, která společně s Akademií věd ČR připravuje k Cyrilometodějskému jubileu podpůrné přednášky.
Zástupce Konference biskupů Slovenska, nitranský biskup Viliam Judák, informoval o aktivitách, které k tomuto společnému významnému jubileu připravuje slovenská strana. Dodal, že KBS je velmi nakloněná a otevřená ke spolupráci s českými partnery a že její zástupci samozřejmě plánují účastnit se oslav na Velehradě v létě 2013.
Mezi hlavní události, které se v rámci oslav Cyrilometodějského jubilea připravují, patří dvě mezinárodní konference a dvě výstavy. První konference se podle Jaroslava Šebka z Historického ústavu Akademie věd uskuteční na začátku jara 2013 a měla by se věnovat státně-politickému významu Cyrila a Metoděje v 9. až 18. století. Druhá konference, která proběhne později (rozhraní května – června 2013), bude zaměřena na význam věrozvěstů pro 19., 20. a 21. století. Ministerstvo kultury chystá dva celostátní výstavní projekty, které budou realizovány společně s Moravským zemským muzeem a Muzeem umění Olomouc. Podle Anny Matouškové, náměstkyně ministra kultury, se rovněž na regionálních úrovních připravuje řada dalších projektů a aktivit. I ministerstvo školství se ve spolupráci s prof. Petrem Piťhou zapojilo do příprav na toto jubileum a připravuje soutěž pro děti a vzdělávací program pro učitele. Zlínský kraj má v plánu společně se zastupitelským úřadem u Svatého stolce organizaci koncertu k zahájení Cyrilometodějského roku.
Přáním všech je, aby se oslav na Velehradě zúčastnil i papež Benedikt XVI. Ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt potvrdil, že zvací dopis ze strany prezidenta republiky byl již papeži odeslán, čímž byly splněny všechny oficiální náležitosti nezbytné k pozvání Svatého otce na Velehrad v roce 2013.
10.08.2026, global catholic
Kdysi se fámy šířily pomalu. Někdo se o něčem zmínil po mši, v práci nebo u večeře, a pokud to bylo dostatečně pikantní, možná se to do konce týdne doneslo k několika lidem. Dnes stačí jediný příspěvek. Jedno video. Jeden popisek napsaný dostatečně přesvědčivě, aby zněl jako pravdivý. A najednou tisíce lidí mluví o někom, koho v životě nepotkaly, jako by znaly každý detail z jeho soukromí.
06.08.2026, RC Monitor 14/2026
Každý člověk má schopnost v sobě vnímat touhu po nekonečnu. Po dokonalé lásce, po plnosti, po štěstí. To nám dokládá, že jsme stvořeni pro něco, co naši existenci tady na zemi přesahuje. Je obecně lidskou zkušeností, že nás materiální ani jiná dobra, kterých můžeme dosahovat zde na zemi, nenaplní. Vždy budeme toužit po něčem větším. Navíc, pozorujeme tento svět a to, co nás obklopuje a co jsme, a ptáme se: odkud to všechno pochází, kdo za tím je, kam nás to vede? A to všechno ukazuje na Boha.
13.07.2026, RC Monitor 13/2026
V dnešní civilizaci, nasycené hédonismem, relativismem a epidemií sociálních sítí či pornografie, která degraduje ženy na pouhé objekty, je celibát kněze prorockým znamením. Pro mě celibát neznamená prázdnotu, ale naplnění duchovního otcovství, které vyvěrá z mého kněžského svěcení. Bůh mě nepovolal k tomu, aby nechal mé srdce zkamenět. Nepatřím k těm, o kterých básník Charles Péguy napsal: „Myslí si, že milují Boha, protože nemilují nikoho.“ Naopak. Celibát není jen statickým darem, ale především pokladem mého života, který musím vědomě bránit. „Neuveď nás v pokušení,“ se v modlitbě Otčenáš jistě každý den modlíte i vy. Pro mě to znamená spolupracovat s Bohem a bděle se stavět pokušením, abych dokázal milovat čistou a univerzální láskou.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.