Syrsko-pravoslavný biskup žádá o  pomoc pro pronásledované křesťany

07.12.2011, Kathnet


Syrsko-pravoslavný biskup Emmanuel Aydin požaduje pomoc pro pronásledované křesťany. Řekl to 5. prosince v kázání ve vídeňské katedrále svatého Štěpána v rámci ekumenické solidarizační bohoslužby. V kázání se soustředil především na pronásledování křesťanů, jež vyplývá z propojení politiky a náboženství v islámu.**

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Hlasy, jež vidí řešení problému křesťanů v islámských zemích v „dialogu“, prohlašuje biskup Aydin za naivní. Protistrana nás nepřijímá jako rovné partnery v dialogu, řekl. Pro ně jsme nevěřící atedy nepřátelé státu a agenti Západu. Tento postoj sílí i v tak laicistické zemi, jako je Turecko. Biskup je dotčen tím, že tolik lidí na Západě tomu nemohou nebo nechtějí rozumět.

Biskup varoval před protikřestanskými tendencemi v samotné Evropě. Křesťané a jejich víra jsou evropskými politickými, kulturními i publicistickými elitami „cíleně zesměšňováni a diskriminováni“.

Ježíšův příkaz utvořit jedinou Církev platí pro všechny křesťany. Na tom musejí spolupracovat všechny křesťanské církve, řekl biskup.



Další články



Útoky proti křesťanům v Izraeli a na okupovaných územích se téměř zdvojnásobily

24.08.2026, Crux Now

Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.

Být služebníky Páně

20.08.2026, RC Monitor 15/2026

Nedávno jsme slavili svátek Proměnění Páně a slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Tyto dva svátky slavené církví v měsíci srpnu jakoby směřují naše myšlenky do budoucnosti. A nemyslím tu blízkou, která pro vyučující i vyučované znamená konec prázdnin.

Nejedná se s křesťany jako s druhořadými občany?

17.08.2026, Rome Reports

Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.