Tři papežova vánoční přání

19.12.2011, CatholicCulture.org


Poté, co rozsvítil stovky světel, která tvoří „největší vánoční strom světa“ na úbočí u italského Gubbia, papež Benedikt XVI. řekl, že má na Vánoce tři osobní přání.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Papež hovořil z Říma, kde byl s Gubbiem spojen prostřednictvím videokonference a na dálku rozsvítil světla. Poté prozradil svá přání:**

Mým prvním přáním je, aby náš pohled, pohled naší mysli a našeho srdce, nespočíval jen na horizontu tohoto světa, na materiálních věcech, ale aby určitým způsobem, jako se tento strom tyčí vzhůru, směřoval k Bohu.

Mým druhým přáním je, abychom si připomínali, že také potřebujeme světlo, které bude osvětlovat cestu našeho života a dá nám naději, a to zejména v této době, kdy na nás tak silně doléhají obtíže, problémy, utrpení a zdá se, že jsme zahaleni rouškou temnoty.

Mým posledním přáním je, aby každý z nás přispěl částí tohoto světla v oblastech, v nichž žijeme: v rodině, v práci, v naší čtvrti a městě.


Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.