Německo: Modlitební shromáždění a demonstrace za ochranu nenarozených ve Fuldě

09.01.2012, HPŽ ČR


Heinz Josef Algermissen, biskup diecéze Fulda, poskytl deníku Tagespost rozhovor, ve kterém se též vyjadřuje k potratům v Německu. Mimo jiné v něm řekl: „Modlitební shromáždění k ochraně nenarozeného života, které se ve Fuldě již asi 20 let koná 28. prosince, záměrně v den Neviňátek (zavražděných na příkaz Heroda), je prosbou k nebi, aby** si lidé uvědomili do nebe volající bezpráví potratů. Bůh může pohnout srdci lidí, aby to nahlédli: Zde se jedná o bezpráví, na které jsme si již zvykli. Společnost si toto bezpráví sotva už uvědomuje. To ukazuje, jak špatně je to s humánností této společnosti a s ochranou nejslabších.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

V dopise všem duchovním a pastoračním spolupracovníkům jsem prosil, aby ve mších svatých, pobožnostech a požehnáních pro rodiny s dětmi v přímluvách poukázali na záležitost ochrany života. Ve Fuldě se sejdeme v 18:30 u mariánského sloupu na Frauenbergu k modlitbě růžence. Toto modlitební setkání je také demonstrací. Účastníci ukazují, že se svým srdcem a celou svou silou zasazují o ochranu života. Je to důležité znamení vůči řádící lhostejnosti. Setkáváme se u mariánského sloupu, který se ve Fuldě nazývá také morový sloup. Je to hluboký symbol: protestujeme proti moru naší doby.

Spolkový ústavní soud v polovině devadesátých let uložil zákonodárcům, aby po určité době přezkoumali praxi (potratů) paragrafu 218. Je skandál, že se tak až dodnes nestalo. Také soud si dosud nevzpomněl na svůj rozsudek a nenapomenul politiky, aby konečně jednali.“

Biskup hovořil též proti rozlišování mezi hodnotným a nehodnotným životem v souvislosti s jeho koncem, o preimplantační diagnostice a o tom, že bioetické otázky nejsou politickým tématem, o kterém si lze myslet své a o něm hlasovat. Stěžoval si též na to, že postoj evangelíků se změnil. V roce 1989 společně vydaly Německá biskupská konference a Rada evangelické církve dokument nazvaný „Bůh je přítel života“. To by se ale dnes už nepodařilo, neboť až na výjimky evangelíci podpořili preimplementační diagnostiku, což je závažná zátěž pro ekumenu.

Podobně kolínský arcibiskup kardinál Joachim Meisner ve svém kázání 28. prosince (viz www.rhein-berg-online.ksta.de/…) řekl: „Před Bohem není žádný rozdíl mezi nenarozenými a narozenými, mezi prvými třemi a posledními šesti měsíci těhotenství. Dítě nesmí nikdy být prostředkem k účelu; když je třeba v rozporu s plánováním rodiny, tak jeho život je pak zničen. Církev je proti každému zabíjení nenarozených dětí a přirozeně také proti zabíjení narozených.“ Kardinál ještě zmínil, že ačkoli Německo patří k nejbohatším státům světa, patří k nejvíce chudým na děti.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.