Více než 580 tisíc podpisů ze 100 zemí světa na záchranu Asie Bibi

08.02.2012, Fides


Více než 580 tisíc lidí z celého světa podepsalo petici zaslanou pákistánské vládě, aby propustila Asiu Bibi, křesťanku neprávem odsouzenou k smrti za rouhání. Začal odvolací proces s touto ženou u vrchního soudu v Lahore. Případ se stal symbolem pronásledování křesťanů v Pákistánu a zneužívání zákona o rouhání.**

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Internetovou petici vytvořila organizace „Hlas mučedníků“ (Voice of Martyres, VOM) se sídlem ve Spojených státech. Petice je stále k dispozici na internetové stránce www.CallForMercy.com. Tato organizace se rozhodla vytvořit petici, když asi 150 tisíc pákistánských křesťanů před rokem začalo shromažďovat podpisy těch, kdo požadovali spravedlnost pro Asiu Bibi a větší ochranu náboženských menšin v Pákistánu.

Podpisy, jak organizace VOM sdělila agentuře Fides, přišly z více než 100 zemí světa, a kampaň nalezla podporu i u dalších křesťanských sdružení na pěti kontinentech. Podpisy byly předány pákistánskému velvyslanectví ve Washingtonu DC, ale tato akce stále pokračuje, cílem je získat milion podpisů.

Pákistánští činitelé se vyjádřili, že by bylo dobré nechat této kauze legální průběh: počkat na výrok odvolacího soudu a případně nejvyššího soudu, a nakonec využít možnosti přímého odvolání k pákistánskému prezidentovi. Jak poznamenaly zdroje agentury Fides, nevládní organizace, které se zabývají případem této ženy, však upozorňují, že se její zdravotní stav ve vězení zhoršuje a že „čas na její záchranu se krátí“.


Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.