Události druhého únorového týdne

13.02.2012, Res Claritatis


Co nám přinesl minulý týden? Jak dopadlo hlasování ve Sněmovně v úterý 7. února? Prošel návrh zákona o církevních restitucí prvním kolem? Ano, hlasy občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných protlačily návrh zákona o restitucích prvním kolem. Opozice nesouhlasila z rozsahem majetku určeným k vydání. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka předlohu nazval zákonem o poskytováním daru. Řekl: „Jsme přesvědčeni o tom, že zákon by se měl spíše jmenovat zákon o poskytnutí daru ve výši 134 miliard korun a od tohoto přesvědčení nás neodvrátila ani diskuse, která se zde vedla v rámci prvého čtení projednávání tohoto návrhu zákona,“ uvedl předseda nejsilnější opoziční strany před poslanci. (Zdroj České noviny)

K otázce konkrétní výše majetkoprávního vyrovnání mezi státem a církvemi se vyjádřila ČBK na základě mylného mínění členů ČSSD zpochybňujícího výši finanční náhrady. Podle představitelů ČSSD vládní koalice dává církvím 42 miliard korun. Část reakce ČBK: „Podle propočtů Národohospodářské fakulty VŠE, které mimo jiné členové komise také vzali na vědomí, totiž církev díky nemožnosti hospodařit na svém majetku, přichází od roku 1948 téměř od 3 miliardy Kč ročně. Za období od roku 1948–2007 se jedná o částku 229,2 miliard, což po odečtení státního příspěvku církvím ve výši 60,6 miliard za toto celé období naopak znamená, že církve již daly státu dar ve výši 168,6 miliard Kč.“ (Zdroj: tisk.cirkev.cz)

Do konce února, začátku března se mohou ještě potenciální zájemci přihlásit na církevní školy. Mgr. Martin Čech, vedoucí Sekce církevního školství ČBK, upozornil na výhody studia na církevních školách: „Tyto školy obecně vytvářejí prostředí důvěry a vzájemné lásky, což ostatně konstatují i inspekční zprávy České školní inspekce. Absolventi církevních středních i vyšších odborných škol většinou nemají problém s uplatněním na trhu práce.“ Podrobné informace o možnostech studia naleznete na: skolstvi.cirkev.cz/Skoly.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Studium na církevní škole může být i hodně dobrodružné. Studenti humanitární a sociální práce vyšší odborné školy Caritatis v Olomouci mají ve druhém ročníku povinnou studijní praxi. Mnozí z nich se vydávají za chudými do zemí třetího světa. Klára Večeřová z Dolního Újezdu a Andrea Blažková z Úpice odlétají ve středu na tříměsíční stáž do Indie, jak nás informoval Svitavský deník. V rozhovoru Svitavského deníku děvčata mj. uvažovala nad smyslem rozvojové pomoci. Chtějí po návratu zjistit, jak samotnou výpomoc vnímají tamější obyvatelé.

K tématu lidské solidarity: V tomto týdnu si nešlo nevšimnout řady akcí v rámci XX. Světového dne nemocných, který připadal na 11. únor, na svátek Panny Marie Lurdské. Mottem byl úryvek evangelisty Lukáše. Papež Benedikt XVI. ve své promluvě k tomuto dni uvádí: „Setkání Ježíše s deseti malomocnými, o němž vypráví evangelium svatého Lukáše, a zvláště Pánova slova řečená jednomu z nich: ‘Vstaň a jdi! Tvá víra tě zachránila,’ nám pomáhají, abychom si uvědomili důležitost víry pro ty, kdo se přibližují k Pánovi pod tíhou utrpení a nemoci. Při setkání s Pánem mohou doopravdy zakusit, že ten, kdo věří, nikdy není sám! Bůh ve svém Synu nás neponechává našim úzkostem a bolestem, ale je nám blízko, pomáhá nám v jejich snášení a touží nás uzdravit v hloubi našeho srdce (srov. Mk 2, 1-12).“

Dne 9. února olomoucký arcibiskup Jan Graubner zavítal navštívit nemocné v Olomoucké nemocnici a po večerní bohoslužbě uskutečnil pravidelné neformální setkání s lékaři a zdravotníky. V předvečer svátku 10. února Milosrdní bratři Hospicového řádu sv. Jana z Boha v Brně pro nemocné připravili promítání videa ze života milosrdných bratří a žáci ZUŠ Františka Jílka z Brna nemocným přichystali vystoupení. Nechybělo duchovní občerstvení v podobě modlitby růžence a mše svaté. Přímo 11. února proběhla pouť za nemocné k Panně Marii Strážnické. Svou solidaritu s nemocnými svou návštěvou projevil 13. února i kardinál Dominik Duka v Gynekologicko-porodnické kliniky „U Apolináře“ a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Pomocný biskup královéhradecký Josef Kajnek se setkal s pacienty a zaměstnanci Neurologické kliniky města Hradec Králové.

O mrazivém víkendu dobrovolníci v Plzni pomáhali bezdomovcům. Chodili přímo do míst, kde se lidé bez domova ocitají, nosili jim jídlo a oblečení.

Z kultury:

V minulém týdnu jsme se dozvěděli, kdo bude realizovat památník svatých Cyrila a Metoděje v Brně. Bude jím sochař Vladimír Matoušek a Ing. arch. Radim Horák. Jejich návrh nejlépe vyhovoval zadání. Kritérii pro výběr návrhu byla kreativita, výtvarná úroveň, volba materiálů, vhodnost začlenění díla do určeného prostoru v blízkosti brněnské katedrály sv. Petra a Pavla, a to vše mělo být v naprostém souladu.

V minulém týdnu se rozběhly přípravy na Noc kostelů, kde lidé mohou obdivovat duchovní památky. Připravuje se celkový kulturně-duchovní program.

Na Slovácku řeší důsledky vandalismu, jak bylo uvedeno v titulu Slovácko. Byly zničeny křížky, kostely i sochy světců. Opravy pak stojí obce a farnosti nemalé peníze. Na Veselsku byla zdevastována socha svatého Jana u Kněždubu, v Louce směrem na Blatničku byl nalezen vylomený křížek stojící u cesty. Další škody byly zaznamenány i v jiných obcích.

Budeme si tedy přát, aby další týden byl o něco lepší a požehnaný.



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.