Mladí lidé diskutovali ve Žďáře nad Sázavou se svými biskupy

27.02.2012, Sekce pro mládež ČBK, tisková zpráva


Ve dnech 23.-26. 2. 2012 uspořádala Sekce pro mládež České biskupské konference již čtvrté Celostátní fórum mládeže. Mladí lidé z celé České republiky na něm měli možnost vyjádřit svá přání ve vztahu ke katolické církvi, ale také nabídnout jí své schopnosti.

Celostátní fórum mládeže představuje diskusní setkání mladých lidí s biskupy. Do Žďáru nad Sázavou se na něj sjelo 85 delegátů ve věku 18–30 let z 8 diecézí a 30 skupin pracujících v katolické církvi různými způsoby s mládeží, např. Diecézních center mládeže, vysokoškolských společenství, řeholních společenství, komunit a hnutí (např. z Komunity Blahoslavenství, Neokatechumenátního hnutí, Schönstattského hnutí, občanského sdružení Křesťan a práce atd.). Nechyběli ani pracovníci křesťanských médií pro mládež, časopisu IN! a komunitního webu signaly.cz.

Podnětům mladých lidí naslouchali čeští a moravští biskupové, Mons. Jiří Paďour, Mons. František Radkovský, Mons. František Lobkowitz, Mons. Karel Herbst a Mons. Pavel Posád, v čele s kardinálem Dominikem Dukou a olomouckým arcibiskupem Mons. Janem Graubnerem. Hostitelskou brněnskou diecézi po celou dobu setkání reprezentoval její generální vikář Mons. Jiří Mikulášek. Setkání se zúčastnilo i 30 pozorovatelů z řad kněží, zasvěcených osob a laiků, kteří se zajímají o názory mladých.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Hlavními tématy letošního fóra byla svátost biřmování v životě mladých lidí a jejich odpovědnost za předávání evangelia dalším generacím. Mladí delegáti však měli také hovořit o svých přáních a potřebách v katolické církvi.

Jádrem programu byly diskusní skupinky a přednášky biskupů. V pátek k plénu promluvili Mons. Jan Graubner a Mons. Karel Herbst. Oba posluchače povzbudili k osobní aktivitě v církvi a k převzetí zodpovědnosti za její budoucnost. Mladé lidi také ujistili o tom, že církev je podporuje a vkládá do nich svou naději. Zároveň připomněli, že dobrých výsledků nelze dosáhnout bez pevného duchovního základu, tedy osobního vztahu s Bohem.

Tématu svátosti biřmování byl věnován celý druhý den jednání. S krátkou úvahou nad tím, jak žít ze svátosti biřmování, v sobotu 25. 2. k mladým lidem promluvil Mons. Pavel Posád, jenž zdůraznil potřebu znovu objevit skutečnou hodnotu biřmování pro duchovní růst mladého člověka. Během diskusních skupinek projevili mladí lidé touhu po vyváženosti duchovního, intelektuálního a praktického rozměru přípravy na přijetí této svátosti. Akcentovali také, že je potřeba, aby se na formaci biřmovanců vedle zasvěcených osob podíleli rovněž dobře připravení laici.

Setkání vyvrcholilo v neděli 26. 2. 2012 slavnostní mší svatou, které v chrámu Nanebevzetí Panny Marie předsedal kardinál Dominik Duka. Po mši svaté byly veřejně prezentovány závěry fóra, založené na podnětech vzešlých z diskuzí a určené především biskupům, kněžím a zasvěceným osobám. Mladí lidé v nich vyjádřili přání nabídnout své schopnosti církvi (např. v oblasti médií a nových prostředků sociální komunikace) a aktivně se zapojovat do jejího života. Mládež si je vědoma své spoluzodpovědnosti za církev a touží po větší důvěře ze strany kněží a po kvalitnější formaci. Za velmi důležitou považuje také evangelizaci, a to především příkladem svého vlastního života. **Z iniciativy mladých delegátů vznikl také dokument Inspirace pro mladé aneb co bychom mohli dělat lépe…, adresovaný mladým lidem samotným.

Fórum je součástí příprav na 5. celostátní setkání mládeže, které se uskuteční 14.–19. 8. 2012 ve Žďáře nad Sázavou. Minulé ročníky fóra se konaly roku 1999 na Svaté Hoře, roku 2002 ve Žďáře nad Sázavou a roku 2007 v Táboře.**



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.