Sýrie: Respektování lidských práv: proč jsou uplatňována selektivně?

19.03.2012, Fides


„Západ vždy pamatuje na to, že nemáme činit druhým, co nechceme, aby druzí činili nám,“ těmito slovy Msgr. Joseph Nazzaro OFM, apoštolský vikář z Aleppo, připomněl „myšlenku z Písma svatého“, když pro agenturu Fides komentoval současnou situaci v Sýrii po návštěvě Kofiho Annana. Podle pozorovatelů vyslanec OSN opustil Sýrii, aniž by byly provedeny zásadnější kroky k zastavení probíhajícího konfliktu.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

**„Ani vláda, ani opozice nepřijaly navrhované příměří a nabídku dialogu,“ řekl vikář s politováním. „Skutečnost, že opozice byla svedena a zmanipulována hned od počátku, zakládá důvody k obavám: v sázce jsou však i další podstatné věci,“ uvádí znepokojeně. Podle informací, které se objevily v posledních dnech a o nichž se zmiňovala média (např. AKI - Adnkronos International), je konflikt dále rozjitřován islamistickými složkami syrské společnosti.**

Vikář sdělil agentuře Fides: „Západ, má-li zájem o dění na Blízkém východě, musí brát v úvahu celou oblast od Středozemního moře k Perskému zálivu. Nelze uvažovat pouze o údajích, událostech a situaci, ačkoli právě to určité proudy západní filozofie činí. Chcete-li provést společenské a kulturní změny, bude to trvat staletí: nemůžete očekávat okamžité výsledky, nemůžete uvažovat čistě jen podle západních kritérií.“

P. Nazzaro pokračoval: „Proč je nedodržování lidských práv vyčítáno selektivně pouze Sýrii? Snad z politických nebo komerčních důvodů? V mnoha jiných státech světa, přímo na Blízkém východě, jsou lidská práva porušována tím nejhorším způsobem a vše je přecházeno naprostým mlčením. A mezitím státy, které se takového porušování práv dopouštějí, v OSN hlasují proti Sýrii. Kde je morálka?“ uzavřel.


Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.