20.03.2012, eretz.cz
„Šejch své vyhlášení založil na slavné tradici, na hadísu, podle něhož prorok islámu na smrtelné posteli prohlásil, že ‘Na (Arabském) poloostrově nesmí být dvě náboženství’, což je vždy vykládáno tak, že v tomto regionu smí být praktikován jen islám,“ vysvětlil Ibrahim.
**Muftí reagoval na dotaz kuvajtské delegace, která žádala věroučné stanovisko, zda mají být v Kuvajtu zničeny kostely.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Šejch Abdul Azíz bin Abdulláh je nejen Velkým muftím Saúdské Arábie, tedy země, na jejímž území se nachází Mekka a Medína, ale také předsedou Nejvyššího soudu uláma (islámských učenců) a předsedou Stálého výboru pro vědecký výzkum a vydávání fatev (muslimských věroučných stanovisek). Jeho názor je tak názorem autoritativním a nanejvýš vlivným.**
Ibrahim upozornil na přirozené pokrytectví Velkého muftího, který cituje hadís jako důvod ke zničení kostelů, zatímco pokud takto interpretují nemuslimové, „jsou obviněni z ‘islamofobie’, z úmyslného zkreslování a dezinterpretace islámu, z toho, že jsou překážkou na cestě k ‘dialogu.’“
Muftího výzva ke zničení kostelů následuje nedávnou výzvu k umlčení a potlačování disidentských názorů, kterou vydal islámský náboženský soud v případě komentátora Haumy Kašgariho (Hazma Kashgari) a jeho „rouhavých“ sdělení na Twitteru.
Muftí současně prohlašuje, že „systém spravedlnosti v Saúdské Arábii je spravedlivý“, ovšem „vše, co se týká spravedlnosti musí kontrolovat šaríjatské (islámské náboženské) soudy, jak to Alláh Všemohoucí řekl ve Svatém Koránu.“
Izraelský velvyslanec v USA Michael Oren v článku v pátečních novinách The Wall Street Journal upozornil, že diskriminace křesťanů se stává šířícím se jevem v celém arabském světě.
„V Egyptě během posledního roku uprchlo ze svých domovů v reakci na bití a masakry ze strany muslimských extremistů 200 tisíc koptských křesťanů. Od roku 2003 bylo v Iráku vypáleno 70 kostelů a jen v Bagdádu zabito skoro tisíc křesťanů, což vedlo k útěků více než poloviny této milionové komunity,“ napsal Oren.
Upozornil na to, že „konverze ke křesťanství je v Íránu hrdelním zločinem, za který byl minulý měsíc odsouzen k smrti pastor Yousef Nadarkhani“ a „Saúdská Arábie staví mimo zákon soukromé křesťanské modlitby.“ Jediným místem Blízkého východu „kde křesťané nejsou ohroženi, ale vzkvétají, je Izrael.“
Obdobně píše Raymond Ibrahim, když říká, že „Západ se všemi svými institucemi vysokého vzdělání, včetně vládních agentur, zabývajících se kulturními a náboženskými otázkami, je stále dokonale ‘zmaten’ z toho, co učí islám.“
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.