26.03.2012, Res Claritatis
O církevních restitucích
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
O důležitosti navrátit zabavený majetek hovořil i pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP ve své pravidelné nedělní glose na ČRo dne 25. března: „Pokud se někdo domnívá, že je řešením, aby si stát zabavený majetek bez náhrady ponechal, pak je to vůči církvím, které tvoří vaši spoluobčané, skutečný tunel, kterému se dříve říkalo krádež. Nedivím se pak, že nás charakterizuje korupce, tunely a zlodějna. Staré přísloví říká: „Kdo lže, ten krade.“ Vox populi, vox Dei! Věřím však, že absolutní většina našich spoluobčanů takto nepřemýšlí. Věřím, že jde spíše o malou informovanost a ne o zlou vůli.“ (Zdroj ČRo)
Dodejme, že ve čtvrtek 29. března se v Jednacím sále Senátu uskuteční konference na téma „Církevní restituce – mýty a skutečnost“.
Budou za trest pykat?
Minulý týden 21. března předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyzval ministra spravedlnosti Pospíšila, aby upustil od masového propouštění vězňů. „Vláda Petra Nečase sebrala lidem práci, zvýšila jim daně a nyní ještě způsobí navýšení kriminality. Jak dlouho to ještě mohou lidé snášet,“ ptá se Bělobrádek. Předseda lidovců připomněl, že soudem uložený nepodmíněný trest má trojí účinek: kromě samotné sankce je pachatel záměrně izolován od společnosti, aby mohl být převychován. Kromě toho má trest i preventivní charakter a jeho výše má odradit potenciální pachatele. „Jestliže budou vězni v třetině nebo v polovině trestu automaticky propuštěni, výchovné i odstrašující účinky trestu to v podstatě eliminuje. Logickým důsledkem bude nárůst kriminality a ještě menší vymahatelnost práva než doposud,“ varuje Pavel Bělobrádek. (Zdroj: kdu.cz)
Dojde ke změně potratového zákona?
V sobotu 24. března proběhl další ročník Pochodu pro život. Program začal dopoledne seznámením s činnostmi občanských sdružení, která se věnují obnově kultury života. Po ukončení formální i neformální části byla možnost modlitby adorace a po ní následovala mše svatá, kterou sloužil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. „Dítě je vždy nadějí“ – cedule s těmito nápisy byly k vidění během sobotního Pochodu pro život, který následoval po mši svaté a který šel centrem Prahy z Husovy ulice na Václavské náměstí, kde se na 2 000 účastníků modlilo za záchranu nenarozených dětí a kde zazněly prosby za zrušení potratového zákona a za zákaz potratů legislativní cestou. Z politiků, kteří Pochod pro život podpořili, byl přítomný předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.