Události ve dnech 19.–25. března

26.03.2012, Res Claritatis


„Vedle kříže matka stála, hořké slzy prolévala, neboť na něm visel syn“ – to je úvodní verš středověké náboženské sekvence Stabat Mater, která je připisována františkánskému básníku a mystikovi Jacoponemu da Todi. V textu je popisována dramatická scéna, kdy se Panna Maria dívá u paty kříže na svého umírajícího Syna. Tento motiv se dočkal v průběhu staletí četných zhudebnění. Také český hudební skladatel Antonín Dvořák byl jedním z nich. Dvořákova skladba Stabat Mater, kterou originálním způsobem minulý týden předvedla prestižní římská instituce, Akademie sv. Cecilie, vzbudila velký zájem. Hlavní myšlenkou je, jak přetavit osobní trýzeň v naději. A o naději i v „Ne - časových“ časech chceme nyní uvažovat.

O církevních restitucích

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Po delší dobu jsou v centru mnohých politických sporů církevní restituce. Nejvíce se komunikuje, zda stát opravdu musí církvím zkonfiskovaný majetek vrátit a zaplatit. V posledním čísle týdeníku Ekonom (11/2012) odpovídal generální sekretář ČBK Tomáš Holub na dotazy redaktora Josefa Pravce. Jeho první otázka byla, zda existuje nějaký argument, že katolická církev tento majetek opravdu vlastnila. Na to dostal redaktor odpověď: „Subjekty katolické církve byly jako vlastníci zapsány v pozemkových knihách, tedy v předchůdci dnešního katastru nemovitostí. Žádný režim nikdy nezpochybnil fakt, že církvi majetek patřil. I komunistický režim znárodňoval majetek církví stejným způsobem jako každý jiný majetek v soukromém vlastnictví. Nehledě na to, že žádná seriózní právní analýza, která byla na toto téma zpracována, nezastává názor, že by církev nebyla vlastníkem svého majetku. S tím souvisí i nález ústavního soudu Pl. ÚS 9/07 z 1. července 2010, který prohlašuje legislativní nečinnost Parlamentu za protiústavní – v odůvodnění Ústavní soud odmítá názory, že by majetek církvi kdysi nepatřil.“ (Zdroj tisk.cirkev.cz) Stejnou otázku redaktor Josef Pravec položil předsedovi ústavněprávního výboru poslanecké sněmovny za ODS Marku Bendovi, který odpověděl takto: „Jejich vlastnické právo bylo zapsáno v pozemkových knihách poté, co v roce 1811 začal v rakouské monarchii platit občanský zákoník. Vlastníky byly církve, jednotlivé církevní právnické osoby, nikoli stát. Potvrzením je i prvorepubliková pozemková reforma. Stát by přece nevyvlastňoval sám sebe a katolická církev při ní prokazatelně přišla o část svého majetku.“ Ovšem jsou tu i jiné názory: „Právo, které církev měla k majetku, který užívala, nebylo vlastnickým právem, i když se vlastnickému právu podobalo. Oproti vlastnickému právu podléhalo řadě omezení,“ řekl pro stejné periodikum právník Aleš Rozehnal.

O důležitosti navrátit zabavený majetek hovořil i pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP ve své pravidelné nedělní glose na ČRo dne 25. března: „Pokud se někdo domnívá, že je řešením, aby si stát zabavený majetek bez náhrady ponechal, pak je to vůči církvím, které tvoří vaši spoluobčané, skutečný tunel, kterému se dříve říkalo krádež. Nedivím se pak, že nás charakterizuje korupce, tunely a zlodějna. Staré přísloví říká: „Kdo lže, ten krade.“ Vox populi, vox Dei! Věřím však, že absolutní většina našich spoluobčanů takto nepřemýšlí. Věřím, že jde spíše o malou informovanost a ne o zlou vůli.“ (Zdroj ČRo)

Dodejme, že ve čtvrtek 29. března se v Jednacím sále Senátu uskuteční konference na téma „Církevní restituce – mýty a skutečnost“.

Budou za trest pykat?

Minulý týden 21. března předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyzval ministra spravedlnosti Pospíšila, aby upustil od masového propouštění vězňů. „Vláda Petra Nečase sebrala lidem práci, zvýšila jim daně a nyní ještě způsobí navýšení kriminality. Jak dlouho to ještě mohou lidé snášet,“ ptá se Bělobrádek. Předseda lidovců připomněl, že soudem uložený nepodmíněný trest má trojí účinek: kromě samotné sankce je pachatel záměrně izolován od společnosti, aby mohl být převychován. Kromě toho má trest i preventivní charakter a jeho výše má odradit potenciální pachatele. „Jestliže budou vězni v třetině nebo v polovině trestu automaticky propuštěni, výchovné i odstrašující účinky trestu to v podstatě eliminuje. Logickým důsledkem bude nárůst kriminality a ještě menší vymahatelnost práva než doposud,“ varuje Pavel Bělobrádek. (Zdroj: kdu.cz)

Dojde ke změně potratového zákona?

V sobotu 24. března proběhl další ročník Pochodu pro život. Program začal dopoledne seznámením s činnostmi občanských sdružení, která se věnují obnově kultury života. Po ukončení formální i neformální části byla možnost modlitby adorace a po ní následovala mše svatá, kterou sloužil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP. „Dítě je vždy nadějí“ – cedule s těmito nápisy byly k vidění během sobotního Pochodu pro život, který následoval po mši svaté a který šel centrem Prahy z Husovy ulice na Václavské náměstí, kde se na 2 000 účastníků modlilo za záchranu nenarozených dětí a kde zazněly prosby za zrušení potratového zákona a za zákaz potratů legislativní cestou. Z politiků, kteří Pochod pro život podpořili, byl přítomný předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.