29.03.2012, CNA
Kampaň se soustředí kolem nově vydané „Modlitby za náboženskou svobodu“, která žádá Boha, aby dal průchod „jasnému a jednotnému hlasu“ těch, kdo se shromažďují k obraně práv svědomí „v této rozhodující hodině v dějinách našeho národa“.**
Na správním zasedání 13.-14. března ve Washingtonu představitelé biskupské konference USA vyzvali ke kampani, která by měla reagovat na bezprostřední ohrožení náboženské svobody, včetně kontroverzního zákona o antikoncepci vydaného Obamovou administrativou.
Biskupové ze všech diecézí v zemi se vyslovili proti tomuto zákonu - oznámenému Ministerstvem zdravotnictví a sociálních služeb 20. ledna - který vyžaduje, aby zaměstnavatelé hradili zdravotní pojištění, které pokrývá antikoncepci, sterilizaci a potratové pilulky, i když to je v rozporu s jejich náboženským přesvědčením.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
„Modlitba je největším zdrojem naší síly,“ řekli biskupové a potvrdili, že „bez Boha nemůžeme dělat nic, ale s Bohem je možné všechno“.
Internetové stránky biskupské konference nabízejí prostředky pro kampaň včetně navrhované modlitby věřících za náboženskou svobodu a další informace o kontroverzním zákonu.
Nabízejí také přílohu s pokyny, jak se obrátit na členy Kongresu a požádat je o podporu právních předpisů na ochranu náboženské svobody a práv svědomí na základě zákona o zdravotní péči.
Novou „Modlitbu za náboženskou svobodu“ ve španělském a anglickém jazyce si lze stáhnout z webových stránek. Modlitební karty s vyobrazením Panny Marie Neposkvrněné a Panny Marie Guadalupské je možné objednat ve velkém množství.
Modlitba uznává, že lidské „právo na život, svobodu a hledání štěstí“ pochází z „ruky“ prozřetelného Boha Stvořitele.
Uznává „právo i povinnost“ uctívat Boha tím, že budeme „uprostřed světa“ žít v souladu s naší vírou.
„Prosíme tě, abys nám žehnal, když bděle střežíme dar náboženské svobody,“ říká se v modlitbě, která rovněž žádá o „sílu mysli a srdce, abychom ochotně bránili naši svobodu tam, kde je ohrožena“.
Žádá také o „odvahu hlasitě se zastat práva církve a svobody svědomí všech věřících“.
Modlitba prosí Boha o pomoc při překonávání zkoušek a nebezpečí, aby i příští generace zakoušely skvělé vlastnosti Ameriky jako „jeden nerozdělitelný národ před Bohem, se svobodou a spravedlností pro všechny“.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.