USA: Náboženství a volby

30.03.2012, NYT


New York Times z  22. března se zabývá tím, jak se politicky rozhodují věřící různých církví v prezidentských volbách. Je nové, že po stu let antipatií mezi katolíky a evangelikály získává katolík Santorum velkou část evangelikálních hlasů a je u nich úspěšnější než u katolíků. Katolíci naopak dávají přednost mormonovi Romneymu.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Vznikající vazba mezi katolíky a evangelikály odráží rostoucí důraz na civilizační a antropologické otázky: Santorum hlasuje pro život, pro náboženskou svobodu a proti sexuálnímu obchodu s lidmi.**

To je změna proti situaci na začátku 20. století, kdy evangelikálové stáli proti katolíkům v otázkách, jako je imigrace a prohibice. Ještě v roce 1960 musel J.F. Kennedy pronést řeč o oddělení Církve od státu a zdůraznit svou nezávislost a papeži, naopak v roce 2008 odmítl senátor McCain podporu pastora Johna Hagee, který označuje Církev za “děvku" a katolicismus za “kult matky a dítěte".

Santorumovi pomáhají ti evangelikálové a konzervativní katolíci, kteří se už desítky let snaží definovat společný teologický a politický základ. V roce 1994 sepsal evangelikál Charles Colson a katolický publicista Richard John Neuhaus (R.I.P.) manifest “Evangelikálové a katolíci pospolurdquo, kde uznali rozdíly v učení a v liturgii, ale ohlásili společnou linii proti sekularizaci a “narůstajícímu pádu do mravního, intelektuálního a duchovního nihilismurdquo.

Po 2. světové válce se v Americe zvýšila sociální mobilita. Mnoho katolíků se vystěhovalo z uzavřených předměstí, zatímco mnoho evangelikálů opustilo své venkovské domovy a přestěhovalo se do města. Mladí lidé se začali setkávat na vyšších školách a leckde jinde.

Je to něco podobného, jako když se v roce 1980 se dělníci v michiganských automobilkách rozešli s Demokratickou stranou a volili Ronalda Reagana. Dnes jde o  novou politickou vlnu.



Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.