18.04.2012, Vatican Insider, Radio Vaticana
Oficiální potvrzení odpovědi bylo zveřejněno dnes. Text preambule zaslaný biskupem Fellaym zřejmě obsahuje některé nepodstatné změny v porovnání s verzí, kterou vypracovali vatikánští úředníci. Čtenáři si možná vzpomenou, že komise Ecclesia Dei nehodlala dvoustránkový dokument zveřejnit, protože chtěla nechat otevřenou možnost drobných úprav, které by však nepozměnily smysl preambule.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Preambule obsahuje „professio fidei“, vyznání víry, vyžadované od těch, kdo se ujímají úřadu v církvi, které zajišťuje, že „s oddanou podřízeností vůle a rozumu přijmou učení, jež hlásá římský biskup nebo kolegium biskupů o víře a mravech, když vykonávají autentické Magisterium, i když tyto nauky nemíní vyhlásit zvláštním úkonem za definitivní“, jak je tomu v případě drtivé většiny dokumentů Magisteria. Vatikánští představitelé několikrát zopakovali, že podpis preambule nebude znamenat konec „opodstatněné diskuse, studia a teologického výkladu jednotlivých výrazů a formulací nacházejících se v dokumentech Druhého vatikánského koncilu“.
Nyní bude preambule včetně změn navržených Fellaym a s jeho podpisem jakožto generálního představeného Bratrstva sv. Pia X. předložena Benediktu XVI. Papež se den po svých pětaosmdesátých narozeninách a v předvečer sedmého výročí svého zvolení chystá přijmout kladnou odpověď ze strany bratrstva. Na tuto odpověď papež již dlouho čekal a v příštích několika týdnech dojde k zhojení rány, která vznikla v roce 1988, kdy arcibiskup Marcel Lefebvre nelegitimně ustanovil biskupy.
Fellayho odpověď budou pravděpodobně přezkoumávat rovněž kardinálové z Kongregace pro nauku víry během příštího jednání, které by mělo proběhnout v první polovině května. Několik týdnů bude potřeba k provedení kanonické regularizace. Je pravděpodobné, že Bratrstvu bude udělen status „osobní prelatury“, což je nová právní role doplněná do kanonického práva v roce 1983 a doposud ji přijalo pouze Opus Dei. Prelát je podřízen přímo Svatému stolci. Bratrstvo sv. Pia X. bude moci nadále slavit mši podle starého latinského obřadu a formovat své kněze ve vlastních seminářích.
Jak vysvětlil pro Radio Vaticana tiskový mluvčí Svatého stolce P. Federico Lombardi, proces by se mohl uzavřít již během několika týdnů. Kongregace pro nauku víry přezkoumá odpověď Bratrstva pravděpodobně již v polovině května, jak je uvedeno výše, a pak předloží své závěry Svatému otci. Do této doby však není možné považovat výsledky jednání za pozitivní, upřesnil vatikánský tiskový mluvčí. Bratrstvo sv. Pia X. totiž předložilo rovněž návrhy k „doplnění a upřesnění“ věroučné preambule, které musí být projednány. Plně znění preambule bude zveřejněno ve své definitivní verzi v samém závěru jednání, potvrdil tiskový mluvčí Svatého stolce.
06.06.2026, biskupstvi.cz
Nabízíme pastýřský list brněnského biskupa Pavla Konzbula k události blahořečení Jana Buly a Václava Drboly z neděle 8. února 2026:
08.06.2026, RC Monitor 11/2026
V některých farnostech je již po oslavě, v jiných se blíží, slavnosti s českou stopou. Ano, je to stopa kanovníka Petra z Prahy a ona slavnost je Slavnost Těla a Krve Páně. Předpokládám, že historie a okolostojičnosti kol této slavnosti jsou erudovanému čtenářstvu tohoto periodika dostatečně známy, a tak je netřeba je připomínat a rovnou bych se přesunul k postavě pražského kanovníka, či spíše k jeho pochybnostem.
01.06.2026, RC Monitor 10/2026
Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.