15.06.2012, RadioVaticana.cz
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Neméně znepokojující je užívání dětí jako „živých štítů“ nebo jako mladých vojáků. Podle nuncia se těchto zločinných praktik dopouštějí jak rebelové, tak vojska Asadova režimu. Obranou syrských dětí by se mělo zabývat OSN – apeloval nuncius v Damašku. Neméně znepokojující je rovněž válka propagandy, jejímž důsledkem jsou dezinformace.
Znamením naděje naopak nazval papežský diplomat mezináboženskou akci, která povstala ve městě Homs. Nedávno tam vznikla skupina „Mussalaha“, tzn. smíření. Patří do ní křesťané i muslimové. Jde o iniciativu zdola, která chce strany konfliktu učit dialogu. Úmyslem organizátorů je rozšířit toto hnutí do dalších syrských měst. V současnosti se zabývá vyhledáváním obětí války, snaží se vyjednávat o propuštění rukojmí a odzbrojení rodin a místních bojůvek. Podle vatikánského diplomata je jedinou schůdnou cestou vedoucí k výsledků právě dialog. Arcibiskup Zenari zároveň vybídl křesťanské státy i mezinárodní společenství, aby Sýrii neizolovaly.
03.06.2026, RC Monitor 10/2026
Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.
29.05.2026, RC Monitor 10/2026
Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.
01.06.2026, RC Monitor 10/2026
Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.