Katolíci v Číně se modlí a postí, aby nebyli svěceni biskupové bez papežského mandátu

19.06.2012, Asia News


Harbinští katolíci se modlí a postí, aby nebyli svěceni biskupové bez papežského mandátu. Zdroje agentury AsiaNews uvádějí, že si nikdo tato svěcení nepřeje - ani oficiální, ani podzemní katolíci, a dokonce ani samotný kandidát - ale Vlastenecké sdružení se rozhodlo, že tímto předvede Svatému stolci svou sílu. P. Joseph Yue Fusheng je považován za „slabocha“, v roce 2010 byl zvolen místopředsedou sdružení.**

Katolíci v Harbinu (Heilongjiang) na severovýchodě Číny se modlí a postí, aby odvrátili biskupské svěcení bez papežského mandátu. Zdroje agentury AsiaNews uvádějí, že „svěcení si nikdo nepřeje - ani oficiální, ani podzemní katolíci, ani samotný kandidát. Vlastenecké sdružení jen chce prosadit svou moc nad církví a uštědřit políček Vatikánu“.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Kandidátem na biskupský úřad je osmačtyřicetiletý P. Joseph Yue Fusheng, který je již několik let administrátorem diecéze Heilongjiang. Řadu let na něj Vlastenecké sdružení naléhá, aby se stal biskupem, ale jak on, tak věřící jsou proti svěcení bez papežského mandátu.

Podle místních zdrojů bylo již v roce 1999 rozhodnuto, že se P. Yue stane biskupem. Někteří se domnívají, že volba padla na něj, protože „není nijak odvážný a má spíše slabý charakter“. V prosinci roku 2010 byl vybrán jako jeden ze tří místopředsedů Národního vlasteneckého sdružení spolu s Paulem Lei Shiyinem (diecéze Leshan) a Josephem Huang Bingzhangem (Shantou) - oba byli vysvěceni na biskupy bez papežského schválení.

V loňském roce bylo ohlášeno, že bude vysvěcen, ale odpor věřících a kněží mu zabránil přijmout tento úřad. Ale nyní byl P. Yue „svobodně“ zvolen diecézním výborem (jenž je ovládán Vlasteneckým sdružením) a začalo se s opravami katedrály Nejsvětějšího Srdce Páně, kde by se mělo svěcení uskutečnit.

Věřící se obávají, že svěcení proběhne 29. června, na svátek sv. Petra a Pavla, téměř jako urážka papeže, Petrova nástupce. „Každý zná ustanovení církevního práva – říká zdroj agentury AsiaNews -, a dokonce i laičtí věřící vědí, že není legitimní vysvětit biskupa bez papežského mandátu, ale zřejmě to bylo rozhodnuto shora jako další potvrzení moci Vlasteneckého sdružení nad církví.“

V Harbinu žije v podzemní i oficiální komunitě přinejmenším šest tisíc věřících. Vztahy mezi nimi jsou relativně pokojné. „Obě se rozhodly – říká zdroj agentury AsiaNews -, že nebudou na tomto svěcení spolupracovat a nebudou se na ně nijak připravovat. Spíše se modlí a postí, aby ke svěcení vůbec nedošlo.“

Policie kontaktuje podzemní kněze, jednoho po druhém, a vyzývá je, aby nepodnikali nic proti tomuto svěcení, aby je neodsuzovali a především aby mlčeli.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.