Prohlášení předsedů ČBK, ERC a FŽO k majetkoprávnímu narovnání státu s církvemi

04.07.2012, TS ČBK


Přinášíme společné prohlášení předsedy ČBK kardinála Dominiky Duky, předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla a předsedy Federace židovských obcí Jiřího Daníčka k situaci ohledně projednávání zákona o majetkovém narovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Projednávání návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi uvízlo při jednání ve Sněmovně Parlamentu ČR ve slepé uličce. Místo věcné diskuse se vytvořil prostor pro politický boj, z nějž se zcela vytratil morální aspekt a podstata věci, kterou je náprava křivd, spáchaných komunistickým režimem. Parlamentní půda se proměnila v jakousi tribunu, ve které jsou církvím a náboženským společnostem dokonce podsouvány nejrůznější nečestné pohnutky a jsou očerňovány z nepoctivosti. Jsou tak uráženi fakticky všichni věřící, žijící v naší zemi. Nelze přehlédnout, že účelová a často nevkusná rétorika vyvolává protináboženské a proticírkevní nálady části společnosti. Parlament, který má být zárukou legitimity a demokracie, přestává takto plnit svou úlohu. Víme, že se nejedná o názor a postoj instituce jako takové, ale vystoupení některých jejích členů tomu zavdává příčinu. Není naším cílem vyvracet vyvrácené a vysvětlovat vysvětlené, neboť to bylo již mnohokrát učiněno. Církve a náboženské společnosti jsou přesvědčeny, že sledování vlastního politického prospěchu při obstrukčním blokování práce parlamentu, jehož jsme byli nyní svědky, je popřením pravidel demokracie a ve svém důsledku citelně poškozuje celou naší zemi.

Vzhledem k tomu, že jsme s vládním návrhem projednávaného zákona vyjádřili souhlas, chceme ještě jednou shrnout důvody našeho kroku.

Jde o to, aby stát mohl:

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

a) ukončit finanční přispívání na provoz církví a náboženských společností (církve a náboženské společnosti se z velké části samofinancují nad rámec ustanovení zákona č. 218/49 Sb.),

b) ukončit blokaci pozemků, původně vlastněných církvemi a náboženskými společnostmi a tím umožnit rozvoj obcí a měst,

c) ukončit nenormální stav právní nejistoty v oblasti vlastnických vztahů k nemovitostem v České republice a tím podpořit rozvoj investičních aktivit, budování odpovídající infrastruktury a přispět k rozvoji trhu práce

d) v neposlední řadě ukončit vyrovnání s komunistickou minulostí částečným odškodněním a tím uzavřít kapitolu totalitního režimu

Znovu připomínáme, že navrhovaná finanční roční náhrada ve výši necelých 2 miliard Kč činí 1,7 promile státního rozpočtu, což nemůže ohrozit žádný z mandatorních výdajů (důchody, sociální dávky a další výdaje). Církve a náboženské společnosti považují navrhovaný zákon o majetkovém vyrovnání za kompromis, který je v zájmu jak církví a náboženských společností, tak státu i celé společnosti.

kardinál Dominik Duka, předseda České biskupské konference

Joel Ruml, předseda Ekumenické rady církví

Jiří Daníček, předseda Federace židovských obcí



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.