FSSPX prozatím odmítá nabídku Vatikánu

03.08.2012, CatholicCulture.org


Tradicionalistické Bratrstvo sv. Pia X. (FSSPX) před několika týdny odmítlo nabídku Vatikánu ke smíření, ale nechává otevřené dveře pro další jednání.

Odpověď FSSPX Vatikánu nebyla žádným překvapením, protože biskup Bernard Fellay, představený této tradicionalistické skupiny, již předtím řekl, že bratrstvo nemůže přijmout podmínky, které Řím nabídl. Ale prohlášení FSSPX vydané již před časem (19. července) je důkazem, že jednání budou pokračovat.**

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Po jednání generální kapituly ve švýcarském Écone představitelé FSSPX uvedli, že „stanovili a schválili nezbytné podmínky pro případnou kanonickou normalizaci“. Tuto větu lze chápat jako projev důvěry, že skupina očekává úspěch při jednání s Římem.

V prohlášení FSSPX se uvádí, že bratrstvo při jednání generální kapituly „obnovilo svou hlubokou jednotu“. Před jednáním se šířily zvěsti o závažném rozdělení uvnitř této skupiny, které vyvolávaly spekulace, že někteří členové FSSPX možná nabídku Vatikánu přijímají, zatímco jiní ji odmítají.

FSSPX uvedlo, že se generální kapitula dohodla na procesu schvalování budoucí nabídky k usmíření: „předem bude svolána mimořádná kapitula, která bude mít poradní hlas“. Tato věta může být pozitivním signálem pro budoucí jednání, protože biskup Fellay, který je všeobecně považován za silného příznivce případného sjednocení se Svatým stolcem, by jmenoval členy této kapituly.

Rozhovory mezi Vatikánem a FSSPX probíhají soukromě a „věroučná preambule“, která byla této tradicionalistické skupině předložena jako předpoklad usmíření, nebyla zveřejněna. Vzhledem k tomuto opatrnému přístupu prohlášení FSSPX neupřesňuje, které podmínky v nabídce Vatikánu považuje za nepřijatelné.

Nicméně se v prohlášení důrazně potvrzuje, že FSSPX je zavázáno „stálé tradici církve, která předává a až do konce časů bude předávat učení nutné k uchování víry a spáse duší“. Autoři prohlášení uvedli, že se těší na „den, kdy bude možná otevřená a vážná debata, která umožní církevním představitelům návrat k tradici“.

Prohlášení z 19. července také zdůrazňuje oddanost bratrstva katolické církvi a uvádí, že „nejvyšší moc nad celou církví patří pouze papeži, Kristovu náměstku na zemi“. FSSPX prohlásilo, že je odhodláno dodržovat učení církve, avšak podotklo, že toto učení je třeba vykládat ve světle „nepřerušeného magisteria“. V prohlášení je jasně uvedeno, že hranicí jsou „všechny novoty Druhého vatikánského koncilu, které zůstávají nakaženy omyly“.

Vatikánská tisková kancelář vydala obratem vlastní prohlášení s tím, že Svatý stolec „vzal na vědomí“ prohlášení FSSPX. Nicméně Vatikán oznámil, že ač bylo prohlášení generální kapituly FSSPX vydáno veřejně, „stále se jedná především o interní dokument“, a ne o oficiální odpověď Vatikánu. Tisková kancelář uvedla, že Vatikán bude čekat na formální odpověď, která bude pravděpodobně adresována komisi Ecclesia Dei, jež má rozhovory s FSSPX na starosti.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.