Otrava zdravotních sester: Křesťané požadují vyšetřování

15.08.2012, Tribune


Karáčí: Křesťanští představitelé vyzývají k nezávislému vyšetřování údajné otravy devíti zdravotních sester ve vládou financované nemocnici.

**Devět křesťanských zaškolujících se zdravotních sester v Občanské nemocnici v Karáčí onemocnělo v neděli večer údajně po požití otráveného čaje připraveného v jejich ubytovně. Tvrdí, že byly záměrně otráveny kvůli své víře.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Poslanec Saleem Khokhar v rozhovoru pro The Express Tribune vyzval vládu a policii, aby zahájily společné vyšetřování a zjistily skutečnou příčinu otravy.** Zatímco zpočátku se šířily zvěsti, že k otravě došlo, když zdravotní sestry pily čaj a jejich muslimské kolegyně se postily, Khokhar tvrdí, že k incidentu došlo pozdě večer, když byl půst přerušen.

Křesťanský představitel Michael Javed incident odsoudil a šel ještě o krok dál - požádal o soudní vyšetřování.

Tvrdí, že společnost se stala extrémně netolerantní a nedovoluje menšinám žít v míru. Bývalý poslanec parlamentu požádal předsedu nejvyššího soudu, aby sám zahájil vyšetřování této události. „Vláda zavírá oči před pronásledováním menšin, naše dívky jsou násilím nuceny ke konverzi a naše kostely jsou terčem útoků,“ postěžoval si. Javed řekl, že by bylo nešťastné, kdyby zdravotní sestry byly opravdu otráveny, protože náboženské menšiny respektují muslimskou víru a před muslimy se zdržují požívání nápojů a potravin. Abdul Hai z Pákistánské komise pro lidská práva rovněž vyjádřil znepokojení kvůli tomuto incidentu. „Mnohé zdravotní sestry jsou křesťanky a již teď jsou vystaveny špatnému zacházení a předsudkům,“ dodal.

Členové křesťanské komunity incident odsoudili a v tiskovém klubu v Karáčí uspořádali tiskovou konferenci.

William Sadiq, koordinátor humanitární organizace pomáhající ženám pocházejícím z menšin, podezřívá vedení nemocnice a tvrdí, že tito lidé skutečný důvod skrývají. Domnívá se, že některé jiné dívky v ubytovně možná otrávily studentky kvůli jakési rivalitě. „Mohly k tomu mít i náboženský důvod,“ řekl Sadiq. I křesťanští představitelé mimo tiskový klub pronášeli hesla proti vedení nemocnice a proti rostoucí náboženské nesnášenlivosti.

Ředitel Občanské nemocnice prof. Saeed Quraishy však ​​vyloučil, že by kdokoli z ubytovny měl podíl na incidentu. „Čaj si vařily samy, jak by tedy do toho mohl být zapletený ještě někdo další?“ uvedl.

Dodal, že nemocnice oznámila případ na policejní stanici v Eidgah a vzorky čaje byly zaslány do univerzitní nemocnice Aga Khan na toxikologický rozbor. Potvrdil, že s výjimkou jedné studentky, která ještě zůstává v nemocnici, byly již všechny „otrávené“ sestry propuštěny domů.

Podle jedné z postižených sester kolegyně uvařila čaj po desáté hodině večer a všem se udělalo nevolno ihned po vypití čaje. Byly přijaty na pohotovost Občanské nemocnice a po ošetření propuštěny. Ale v ranních hodinách se u studentek objevily komplikace a musely být znovu přijaty do nemocnice.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.