04.09.2012, Res Claritatis
Minulý týden zaznělo mnoho modliteb, tichých prostředníků směřujících k Pravdě samé, za ochranu života, rodiny a za tíživou demografickou situaci ve světě v rámci poutě od Oceánu k oceánu. Každý den přinesl mnoho dobrého. V neděli, kdy ikona Panny Marie doputovala do Česka, do Ostravy, se biskup František Lobkowicz omluvil Panně Marii za naše předky, kteří během spanilých jízd roku 1430 ikonu Panny Marie poničili a dodnes má na tváři jizvy. V pondělí 27. srpna prosil olomoucký arcibiskup Jan Graubner před ikonou Panny Marie za odpuštění vin páchaných v naší zemi proti životu. V úterý 28. sprna hradecký světící biskup Josef Kajnek svěřil budoucnost našeho národa do mateřské péče Panny Marie. Ve středu v Praze se věřící mohli modlit i u lebky svatého Lukáše. V pátek v Brně proběhla závěrečná část u minoritů. Provinciál minoritů Bogdan Sikora při mši svaté připomněl nezbytnou roli Matky Boží při záchraně evropské civilizace před muslimskou agresí v bitvě u Lepanta roku 1571 a v bitvě u Vídně roku 1683. Roku 1920 došlo k zázraku na Visle, kde přímluva Matky Boží ochránila Evropu před milionovou sovětskou armádou. Současná situace je však podle provinciála minoritů mnohem nebezpečnější, protože jsou ničeny základy naší civilizace útokem na rodinu a jsou vyhlazovány celé národy ničením plodnosti a zabíjením dětí před narozením, aniž si je toho většina společnosti vědoma.
Zdá se ale, že hluk dnes tvoří prázdná anebo pokřivená tvrzení týkající se zákona o částečném majetkoprávním vyrovnání mezi státem a církvemi. Zatímco ČSSD vytvořila negativní předvolební kampaň namířenou proti církvi a tzv. restitucím, ODS chce ve své kampani vytvořit protiútok – vyzdvihnout pozitivní dopad majetkoprávního narovnání na stát. Řada lidí je ať jednou nebo druhou stranou pobouřená. A není se čemu divit. Ne vždy jsou v médiích uveřejněna oficiální stanoviska, ale jen popularizující názory, které podporují tu či onu stranu.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Zajímavé články k tématu:
Představitelé církví a náboženských společností píší politikům:
" target=_blank>http://tisk.cirkev.cz/z-domova/dopis-predsedu-cbk-erc-a-fzo-pretsedovi-vlady/
" target=_blank>http://tisk.cirkev.cz/z-domova/poznamka-cbk-k-majetkovemu-narovnani-s-cirkvemi/
Do dalšího týdne přejeme všem hodně Božího požehnání!
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.