29.09.2012, Vatican Insider
Agentura Fides oznámila, že napětí a strach sužuje křesťany ve městě Hyderabadu, které se nachází v provincii Sindh na jihu Pákistánu. „Již tři dny trvají zlostné protestní pochody kvůli rouhavému filmu o Mohamedovi „The Innocence of Muslims“ a ze msty jsou napadány křesťanské budovy a instituce.**
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
P. Samson Shukardin OFM, generální vikář diecéze a ředitel diecézní komise „Spravedlnost a mír“, sdělil agentuře Fides, že situace je napjatá a mezi křesťany se šíří veliké znepokojení a strach. Dnes se očekává další pochod. Radikálové tvrdí, že nepřestanou, dokud nebude film zakázán a autoři potrestáni.
V neděli 16. září odpoledne více než 8000 radikálních muslimů vyšlo do ulic a křičeli protikřesťanská hesla, zapalovali kříže a pokoušeli se zaútočit na křesťanské instituce. Dav procházel kolem katolické katedrály sv. Františka Xaverského, účastníci pochodu na něj házeli kameny a rozbili okna kostela chráněného plotem, uvádí agentura Fides. „Z horních pater některé z blízkých budov byly vypáleny výstřely na zavřené dveře katedrály. Věřící nemohli jít na mši, která se měla konat v 18 hodin. Řeholnice a její řidič, katolický laik Amir Masih, kteří chtěli mezi davem projet autem, byli zastaveni, ohrožováni a vyhnáni. Sestra byla vyděšená a v nastalém chaosu byl řidič postřelen do nohy. Nyní je v nemocnici.“
„Avšak všichni představitelé a příslušníci náboženských menšin včetně biskupa z Hyderabadu Msgr. Maxe Johna Rodriguese se zúčastnili demonstrace v centru města, na níž vyjádřili muslimům solidaritu a odsoudili rouhavý film,“ řekl P. Shukardin. „Radikálové,“ vysvětluje, „považují Ameriku za křesťanskou a vybíjejí si zlost na nás, nepatrné menšině v zemi.“
„17. září se při protestním pochodu dav pokusil proniknout do katolické nemocnice sv. Alžběty. Ale početná skupina mladých křesťanů a muslimů tomu zabránila a nemocnici ochránila,“ sdělil agentuře Fides znepokojený katolický laik James Francis, správce nemocničního objektu. „Policie vyslala dva své příslušníky hlídkovat do blízkosti nemocnice a mnozí občané nás bránili - uvedl Francis. Zabránili tomu, aby byla zneuctěna a vydrancována. Díky policii a dalším institucím je situace nyní pod kontrolou,“ řekl správce.
13.07.2026, RC Monitor 13/2026
V dnešní civilizaci, nasycené hédonismem, relativismem a epidemií sociálních sítí či pornografie, která degraduje ženy na pouhé objekty, je celibát kněze prorockým znamením. Pro mě celibát neznamená prázdnotu, ale naplnění duchovního otcovství, které vyvěrá z mého kněžského svěcení. Bůh mě nepovolal k tomu, aby nechal mé srdce zkamenět. Nepatřím k těm, o kterých básník Charles Péguy napsal: „Myslí si, že milují Boha, protože nemilují nikoho.“ Naopak. Celibát není jen statickým darem, ale především pokladem mého života, který musím vědomě bránit. „Neuveď nás v pokušení,“ se v modlitbě Otčenáš jistě každý den modlíte i vy. Pro mě to znamená spolupracovat s Bohem a bděle se stavět pokušením, abych dokázal milovat čistou a univerzální láskou.
08.07.2026, ACI Prensa
V době, kdy se ve francouzském Národním shromáždění opět otevřela debata o legalizaci eutanazie, francouzští biskupové opět vyzvali katolíky, aby se spojili v modlitbě a zapojili se do novény za život. Cílem návrhu zákona o eutanazii, jenž nese pojmenování „Právo na pomoc při umírání“, je legalizovat podávání smrtících látek pacientům, kteří si přejí ukončit vlastní život. Po prvním schválení v květnu 2025 o návrhu znovu hlasovala francouzská dolní komora Národního shromáždění. To jej 25. února ve druhém čtení schválilo.
10.07.2026, ACI Prensa
Papež Lev XIV. v pondělí dne 22. června 2026 ve Vatikánu hájil důstojnost lidského života v každé jeho fázi a varoval před riziky medicíny podřízené technickým nebo utilitárním kritériím. „Žádný lékař by si nikdy neměl dovolit na základě laboratorních algoritmů rozhodovat o životě lidského embrya či starší osoby,“ prohlásil během audience před členy Nadace Jérôme Lejeunea.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.