01.10.2012, RC
Tak kupříkladu celý minulý týden jsme žili v duchu odkazu svatého Václava. Na tom není nic špatného, ale jeho panování bylo skončeno bratrovraždou zapříčiněnou touhou po moci. A jako každý rok ve Staré Boleslavi proběhla Národní svatováclavská pouť. V homilii při slavnostní mši svaté biskup František Radkovský připomenul, že cesta svatého Václava byla náročná – plná mravních zásad, hledání smíru, křesťanské lásky a pravdy.** Oproti tomu cesta jeho mladšího bratra Boleslava byla cesta hrubé síly a MOCICHTIVOSTI. Biskup připomenul pochroumané české dějiny. „Z osobní paměti i ze znalosti našich dějin víme, co vyroste ze špíny, lži, podněcované závisti, z nereálných líbivých slibů. Vždycky z toho vzejde pošlapání práva, zvůle, nesvoboda a bída. Tak začínaly obě diktatury minulého století, nacismus i komunismus. Nedopusťme, aby jako následek naší morální krize, a proto nezvládnuté svobody a demokracie se objevila nějaká diktatura další. Proto Vám radím, proste svatého Václava o jediné. O statečnost při obhajobě Pravdy, Lásky a Svobody a o zdravý rozum pro nás všechny. Amen.“ Také prezident Václav Klaus ve svém projevu vystoupil na obranu křesťanských hodnot: „Stále jsme svědky každodenních útoků pokrokářů všeho druhu na naše dlouhou dobu utvářené a osvědčené společenské hodnoty a ctnosti. Tradiční staré dobré hodnotové schéma se rozkládá,“ uvedl prezident, podle něhož má eroze morálních hodnot vyrostlých z křesťanství negativní dopad na celý chod společnosti a stojí i za takovými jevy, jako je dnešní ekonomická krize.
Církevní majetek – co s ním bude?
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Celé projednání kolem zákona o částečném narovnání mezi státem a církvemi se již delší dobu vleče a je možné, že mnoho lidí se zdá být unaveno a znechuceno. Tak snad Pán dá a brzy se celá věc zdárně dořeší, aby se celá společnost více bála o bohatství každé lidské duše.
Odlišný pohled na peníze
V minulém týdnu proběhly františkánské misie v Ostravě. Bratři měli před kostelem KASIČKU, kde nesbírali peníze, ale lístky, na které si lidé mohli napsat prosby, za než se budou věřící modlit. „Než odjedeme, předáme lístky místním křesťanům. Věříme, že modlitba má moc přání splnit,“ říká jeden z františkánských kněží Jakub František Sadílek. „Misie má připomenout, co je v životě člověka skutečně důležité: rodina, láska, přátelství, věrnost, poctivost. Chceme je povzbudit. Říct jim, že kdo věří, má v životě naději, nemusí žít v depresích,“ jak pro Moravskoslezský deník vysvětlil jeden z misionářů. Mnozí františkánští misionáři pocházejí z bohatých poměrů, ale přesto si zvolili život v chudobě, protože, jak říkají, peníze člověka neučiní šťastným.
Minulý týden jsme více žili pod ochranou svatého Václava. Tento týden se můžeme modlit k těmto světcům za český národ:
Sv. Terezie od Dítěte Ježíše, oroduj za nás!
Sv. andělé strážní, orodujte za nás!
Sv. Maxmiliáne, oroduj za nás!
Sv. Františku z Assisi, oroduj za nás!
Sv. Palmáci, oroduj za nás!
Sv. Bruno, oroduj za nás!
Panno Maria Růžencová, oroduj za nás!
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.