11.10.2012, Zenit
Za Evropu to byl ostřihomsko-budapeštský arcibiskup Peter Erdő. Upozornil na řadu znepokojivých signálů, z nichž hlavní je „ztráta evropské křesťanské paměti a dědictví“. Řekl, že se šíří nevědomost o křesťanské víře. Masmédia šíří prezentaci křesťanské víry a dějin, jež je plná lží, dezinformuje věřejnost o naší víře i o realitě Církve. Když mluvil o odkřesťanštění Evropy, **uvedl, že „lidská práva třetí a čtvrté generace už nesouvisejí s lidským nebo křesťanským pohledem na svět a neznají „objektivní morálku vyjádřenou kategoriemi přirozeného zákona“.
Na druhé straně kardinál Erdő zdůraznil, že například Světové dny mládeže v Kolíně a v Madridu i papežské návštěvy „jsou velkým znamením naděje a mají mimořádný misijní efekt“.
Afrika
Kardinál Polykarp Pengo, arcibiskup Dar-es-Salámu a Tanzánie, řekl, že oživení pastoračních struktur vedlo k vysokému počtu povolání v Africe. Jako základ byly ustaveny malé křesťanské komunity. „Ty se staly živými centry evangelizace na dnešním kontinentě,“ vysvětlil.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Připomněl výzvu Pavla VI., aby Afričané evangelizovali i na jiných kontinentech, ale upozornil, že někteří evangelizátoři jdou spíše za hmotným ziskem.
Ameriky
Arcibiskup Tlalnepantly (Mexiko) Carlos Aguiar Retes řekl, že instituční organizace Církve je nezbytná, ale nepostačuje. „Nově evangelizovat a předávat víru novým generacím může Církev tehdy, když čestně, se sebe-zpytováním, svou víru žije. Nový styl života nepotřebují jenom faráři, ale všichni američtí křesťané.
Svou pastorační i evangelizační pozornost musí Církev soustředit na ukřižovaného a zmrtvýchvstalého Krista.“
Asie a Oceánie
Kardinál Oswald Gracias, bombajský arcibiskup a generální sekretář Federace asijských biskupů, řekl, že asijský kontinent zažívá „naději a radost stálého znovuzrození v Duchu“.
Řekl, že jeho kontinent má bohatou kulturu, a za tři hlavní oblasti práce označil tři největší výzvy: dialog s kulturami, dialog s chudými a dialog s náboženstvími. Upozornil, že globalizace se od ekonomických procesů posouvá k „fenoménu kultury“. Asijské kulturní hodnoty zasahuje materialismus, individualismus, konzumerismus a relativismus. Tím je zranitelná zvláště mládež.
Za biskupy Oceánie promluvil arcibiskup John Atcherley z Welingtonu. Vyjádřil nadšení z oživení mezi mládeži, což se projevilo na Světovém dnu v Sydney. Mluvil i o „nové vitalitě“ u katolíků na Novém Zélandu, jíž nebrání etnická diverzita. „Nejvíce lidí přichází z tichomořských ostrovů a z Filipín; ti si s sebou přinášejí svou katolickou víru a spiritualitu – i zkušenost s válkou a chudobou,“ řekl.
Závěrem arcibiskup Atcherley zdůraznil, že je nezbytné, aby Církev obnovila svou kérygmatickou tradici a znovu se stala prorockým hlasem, aby rozeznávala znamení doby, jež volají po nové evangelizaci, a přinesla živou křesťanskou odpověď na znamení doby.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.