Írán začal masivně zatýkat evangelikály

22.10.2012, BNL


Z Íránu jsou hlášena masivní zatýkání evangelikálních protestantských křesťanů, včetně mnoha bývalých muslimů, muži i ženy po celé této muslimské zemi byli odvlečeni do věznic.

„Zjistili jsme, že během uplynulých 10 dnů bylo zadrženo nejméně 100, ale možná dokonce až 400 lidí,“ řekl Firouz Khandjani, člen rady „Íránské církve“ patřící k hnutí domácí církve.**

V sobotu 13. října večer na utajeném místě řekl BosNewsLife, že příslušníci obávané tajné služby, kterou nazval „íránské gestapo“, rozpustili bohoslužebná shromáždění v Isfahánu, Šírázu a Teheránu.

„Patří k různým hnutím. Ale je zřejmé, že protestantští křesťané jsou nyní považováni za hlavní nepřátele státu,“ řekl Khandjani. „Potřebujeme naléhavé modlitby,“ odpověděl na dotaz, co věřící potřebují nejvíce.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Řekl, že mezi těmi, kdo byli v pátek 12. října večer zadrženi, je nejméně pět členů Íránské církve z města Šíráz včetně Mohammada Roghangira, který je znám jako „bratr Vahid“ a který vedl domácí bohoslužby, jichž se účastnilo asi 15 lidí.

„Máme rovněž obavy o sestru Roxanu Forughi, která byla zatčena již podruhé.“ Dalšími křesťany zadrženými během téže razie jsou Eskandar Rezaie, Bijan Haghighi, Mehdi Ameruni a Shahin Lahooti. Íránští křesťané říkají, že byli převezeni do nechvalně známého střediska Plaque 100, které patří íránskému ministerstvu pro informace.

Khandjani potvrdil zprávy, že ve čtvrtek 11. října bylo sedm křesťanů podmíněně odsouzeno k pěti letům odnětí svobody za „činnost proti národní bezpečnosti“, poté, co předtím byli až tři týdny vězněni v Raštu, někteří byli potrestáni již před šesti lety.

Znepokojuje jej rovněž situace křesťanů, kteří byli v uplynulých dnech zadrženi. „Víme, že mnozí z nich byli výměnou za svobodu donuceni říci, že už nikdy nebudou navštěvovat bohoslužby.“

Nejednalo se o nenadálou reakci íránských úřadů.

Nejnověji byl hlášen tvrdý zákrok v předvečer soudního líčení s pěti křesťany, které se konalo 15. října. Jsou drženi ve věznici Adel-Abad od doby, kdy byli před osmi měsíci zatčeni při razii proti domácí církvi v Šírázu.

Od svého zatčení je tato pětice umístěna v celách společně s nebezpečnými zločinci na základě obvinění z „vytváření ilegálních skupin“, „účasti na bohoslužbách domácí církve“, „propagandy proti islámskému režimu“ a „hanobení islámských svatých osob prostřednictvím křesťanské evangelizace“, říkají íránští křesťané.

Panují také obavy o zdraví několika církevních představitelů, kteří byli zadrženi již dříve, včetně

íránského pastora Behnama Iraniho, jemuž možná bude hrozit trest smrti za „odpadlictví“ nebo „opuštění islámu“.

Křesťané říkají, že pastor trpí „různými zdravotními problémy“, částečně také proto, že je s ním ve vězení špatně zacházeno.

Navzdory zmíněnému pronásledování je v Íránu podle údajů církevních skupin nejméně 100 000 evangelikálních křesťanů, někteří uvádějí ještě vyšší odhad.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.