27.10.2012, CNG
„Monsignor Michele Russo přicestoval do Říma,“ řekl agentuře AFP člen Comboniho misijní kongregace. Letištní úředník v Čadu předtím uvedl, že biskup opustil zemi v sobotu večer leteckou linkou přes Paříž.**
Vláda v pátek oznámila vyhoštění Russa, který byl 23 let biskupem v regionu Doba bohatém na naftu, nacházejícím se na jihu země, kde zahájil kampaň za to, aby prostí lidé dostávali mnohem větší podíl z ropného bohatství Čadu.
Čadské orgány prohlásily, že kázání sedmašedesátiletého Russa, jež bylo vysíláno soukromou rozhlasovou stanicí, „mohlo narušit veřejný pořádek“ a že se biskup „zapojil do činnosti neslučitelné s jeho postavením“.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Vatikánská misijní tisková agentura Fides v sobotu citovala církevní zdroje v Čadu, které tvrdí, že rozhlasová stanice Russova slova chybně přeložila, a dodávají, že čadská vláda je „otevřená dialogu“ o tomto případu.
Čadská biskupská konference vyjádřila „velký smutek“ kvůli vyhoštění biskupa a „lituje nastalé situace, která nemá obdoby v historii katolické církve v Čadu,“ uvádí ve svém prohlášení.
Russova malá diecéze se skládá z 10 farností a žije v ní přibližně 400 000 obyvatel, z nichž asi 20 procent tvoří katolíci. Většina obyvatelstva Čadu jsou muslimové.
Člen Comboniho kongregace Giulio Albanese řekl vatikánskému rozhlasu: „Podle některých pozorovatelů jsou za tím vším zájmy místních politiků a ropných společností, kteří vůči němu byli již nějakou dobu podezíraví.“
Russo již dlouho kritizuje vládu země, která v roce 2003 začala produkovat ropu. V prohlášení zaslaném agentuře Fides na počátku tohoto měsíce uvedl, že africkým přírodním bohatstvím bylo po celá desetiletí mrháno v důsledku „lidské chamtivosti“.
„Bohatství se kvůli lidské chamtivosti změnilo z požehnání v prokletí pro místní obyvatelstvo,“ řekl. „Africké přírodní bohatství by mělo být využíváno k budování budoucnosti dcer a synů tohoto kontinentu.“
„Po padesáti letech nekontrolovaného drancování, kterého se účastnily místní vlády, a lhostejnosti vůči Afričanům a jejich budoucnosti, si myslím, že je načase si tyto skutečnosti uvědomit,“ dodal.
Čad podle vládních odhadů z roku 2011 vyprodukuje v průměru kolem 120 000 barelů denně.
Příjmy z ropy umožnily této chudé středoafrické zemi modernizovat armádu, zdokonalit silniční síť a vystavět řadu veřejných budov.
Ale z některých kruhů zaznívá kritika vlády za to, že tohoto nečekaného bohatství dostatečně nevyužívá ke zlepšení života obyčejných lidí.
V rozhovoru pro italský internetový portál Negrizia v roce 2009 Russo řekl, že místní společnost se „rozpadá“ od doby, kdy Čad začal produkovat ropu.
Obvinil světové mocnosti, že „okrádají“ Čad, vláda podle něj „prodává zemi“ a obyvatelstvo zneužívá oněch „drobečků“, které zbydou z prodeje ropy.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.