Nejvyšší soud: Nové vyšetřování protikřesťanského násilí v Kandhamalu

10.11.2012, Asia News


Indický nejvyšší soud požaduje, aby Orissa podala podrobnou zprávu o četných osvobozujících rozsudcích po pogromech z roku 2008. Ve 185 procesech bylo odsouzeno pouze 64 osob a všechny z nich jen za méně závažné trestné činy. Nepadl žádný rozsudek za vraždu, znásilnění, rabování nebo žhářství. Zpráva vytvořená nevládní organizací přiměla nejvyšší soud jednat.

Indický nejvyšší soud poslal sdělení vládě, policii a úřadu pro vyšetřování v Orisse, v němž požaduje vysvětlení vysokého počtu osvobozujících rozsudků v případech týkajících se protikřesťanského pogromu v Kandhamalu (2008). Soudci R. M. Lodha a A. R. Dave dali premiérovi Naveenu Patnaikovi a jeho ministrům osm týdnů na to, aby reagovali na obvinění vznesená nevládní organizací „Iniciativa pro spravedlnost, mír a lidská práva“. Podle této skupiny 121 ze 185 procesů vedlo k vynesení osvobozujících rozsudků a 64 osob bylo odsouzeno za méně závažné trestné činy, zatímco ti, kdo vraždili, znásilňovali a dopouštěli se žhářství a rabování, jsou stále ještě na svobodě. Podle Sajana George, předsedy Světové rady indických křesťanů (GCIC), krok nejvyššího soudu „dává novou naději rodinám obětí z Kandhamalu, které již čtyři roky trpí a dožadují se spravedlnosti“.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Nevládní organizace předložila výsledky svého průzkumu nejvyššímu soudu loni v květnu a požádala o nové vyšetřování a přeložení soudních procesů mimo Orissu. Podle Pallava Sisodii, právního poradce této skupiny, došlo při vyšetřování k systémovému a záměrnému selhání, které způsobilo, že v době konání soudních procesů nebyly k dispozici důkazy a svědci. Kromě toho v několika případech byly výpovědi očitých svědků využity ve prospěch pachatelů.

P. Dybyasingh Parichha, vedoucí právního oddělení církve v Kandhamalu a tajemník nevládní organizace, řekl: „Shromáždili jsme veškeré dokumenty předložené místními soudy a našli jsme obrovské mezery, a to již při trestním stíhání. Poté, co jsme vše podrobně analyzovali, jsme se rozhodli obrátit se na nejvyšší soud.“

„Bezbranní křesťané v Kandhamalu - zdůrazňuje Sajan George - byli sadisticky mučeni a krutě zabíjeni za přítomnosti davu chátry, která těmto brutálním událostem zvědavě přihlížela. Vraždy v Kandhamalu byly genocidou a vysoký počet osvobozujících rozsudků jen dodává odvahu radikálním hinduistickým extremistům v BJP (ultranacionalistická hinduistická politická strana), kteří ve státě vládnou, a posílila beztrestnost orgánů prosazujících státní politiku. Rád bych zde zopakoval slova soudce Shaha a dalších: ’Incidenty z Kandhamalu jsou ostudou našeho státu a naprostým zohavením humanity.‘“ Soudce A. P. Shah je bývalý nejvyšší soudce vrchního soudu v Novém Dillí, který byl v roce 2010 požádán, aby vytvořil speciální vyšetřovací tým k přezkoumání stížnosti ohledně událostí z roku 2008.

Podle předsedy GCIC rozhodnutí nejvyššího soudu „zdůrazňuje obnovení zásad přirozené spravedlnosti, které jsou základním zákonem. Přirozená spravedlnost byla křesťanské komunitě v Orisse doposud upírána“.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.