USA: Zpověď by měla být nejvyšší prioritou

25.11.2012, CatholicCulture.org


Ve svém projevu při zahájení výročního setkání amerických biskupů předseda konference katolických biskupů USA kardinál Timothy Dolan z New Yorku doporučil věnovat rozhodné úsilí tomu, aby katolíci opět pravidelně přistupovali k svátosti smíření.

**Kardinál Dolan na úvod uvedl, že biskupové v USA mají opravdu spoustu práce. Zmínil úsilí biskupů na poli „ochrany lidského života, obrany manželství, prosazování lidské důstojnosti v životě chudých lidí, přistěhovalců, prchajících před nebezpečím válek a pronásledování po celém světě, a trvající úsilí o obranu naší hlavní a nejdražší svobody.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

„Kardinál však trval na tom, že církevní představitelé mají řešit problémy „od toho nejdůležitějšího k méně důležitému“ a být si vědomi jejich duchovního významu. **

Nejvyšší prioritou musí být služba Ježíši Kristu.

Nemůžeme oslovit současnou kulturu, pokud se nenecháme nejprve oslovit Kristem, nemůžeme vést dialog s ostatními, pokud nenavážeme nejprve dialog s Ním, nemůžeme oslovovat druhé, pokud se nejprve nenecháme oslovit Jím.

Kardinál Dolan řekl, že působení biskupů by mělo začínat výzvou k obrácení, důrazem na modlitbu a pokání. Velkou část svého proslovu věnoval svátosti smíření s tím, že tato svátost „evangelizuje hlasatele evangelia“.

„Je téměř ironické, že ač Druhý vatikánský koncil vyzýval k obnovení svátosti pokání, nyní se tato svátost téměř vytratila,“ řekl kardinál.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.