Konvertita z islámu byl v Somálsku popraven

08.12.2012, Morning Star News


Islámští extremisté obvinili mladého muže z vyzvědačství, protože přijal „cizí náboženství“.

Islámští extrémisté z povstalecké militantní skupiny aš-Šabáb v somálském pobřežním městě Barawa zabili křesťana, kterého předtím obvinili z vyzvědačství a z opuštění islámu, uvedli křesťanští i muslimští svědci.

Extremisté sťali pětadvacetiletého Farhana Haji Mosea poté, co jej šest měsíců sledovali, uvedli křesťané. **Mose vzbudil jejich podezření, když se vrátil do Barawy v somálské oblasti Dolní Shebelle v prosinci 2011 poté, co strávil jistou dobu v Keni, řekli Morning Star News tajní křesťané v Somálsku.

Keňské obyvatelstvo je podle organizace Operation World téměř z 83 procent křesťanské, zatímco Somálsko je téměř stoprocentně muslimské.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

V pátek se v pobřežním městě shromáždil dav lidí, kteří sledovali Moseovu popravu, uvedli místní zdroje.

„Jeho tělo bylo rozděleno na dvě části a pak odneseno na místo v blízkosti pláže města Barawa, kde bylo pohozeno,“ řekl Morning Star News křesťan, který byl svědkem vraždy.

Další svědci, muslimové, nezávisle na sobě popsali stejnou scénu. Stejně jako křesťanští svědci řekli Morning Star News, že islámští extremisté obvinili Mosea z toho, že byl cizí špion a že přijal „cizí náboženství - křesťanství“.

Příbuzní zesnulého neměli odvahu okamžitě ukrýt tělo a obávali se, že by je militanti obvinili z toho, že s ním byli spolčeni a také by je zabili. Místní zdroj uvedl, že muslimský rybář, který Moseovo tělo nalezl, naříkal: „Taková brutální vražda! Proč aš-Šabáb zabil toho muže? Zasloužil si snad takovou brutální smrt jen proto, že se přidal ke keňským křesťanům?“

Mose, který studoval v Keni, měl malý obchod s kosmetikou v Barawě a loni odjel do Keni na obchodní cestu. V roce 2010 v Keni konvertoval ke křesťanství, uvedly místní zdroje.

„Jsem zarmoucen smrtí mého přítele Mosea,“ řekl tajný křesťan, který povzbuzoval Mosea ve víře po jeho návratu z Keni.

Vraždu potvrdil i vůdce podzemní církve v Somálsku.

Barawa, zvaná též Brava, se dostala pod nadvládu protivládních povstalců z aš-Šabáb. Město má 545 tisíc obyvatel a je důležitým mezinárodním přístavem v oblasti Dolní Shebelle, 181 km jihozápadně od hlavního města Mogadišu.

Povstalci z aš-Šabáb zabili desítky konvertitů z islámu na křesťanství od doby, kdy zahájili své tažení, kterým chtějí Somálsko zbavit křesťanství. Povstalci, jejichž počet se odhaduje na 3000 až 7000, se snaží v Somálsku prosadit přísnější verzi islámského práva šaría.

Přechodná vláda v Mogadišu, která se označuje za umírněnou, však také přijala verzi práva šaría, která ukládá trest smrti pro ty, kdo opustí islám.

Aš-Šabáb je některými západními zeměmi považován za teroristickou organizaci. Jedná se o jednu z několika skupin, které vznikly poté, co etiopské ozbrojené síly v Somálsku roku 2006 svrhly Svaz islámských soudů.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.