14.12.2012, RadioVaticana.cz
Westminsterský arcibiskup Vincent Nichols a arcibiskup Southwarku Peter Smith v reakci na toto rozhodnutí označili celý legislativní proces za chaotický. Mons. Smith, který při biskupské konferenci Anglie a Wallesu řídí komisi pro křesťanskou a občanskou zodpovědnosti, pro mikrofony Vatikánského rozhlasu nejevil překvapení nad rozhodnutím londýnského kabinetu:
**„Neohromuje mne to. Již na začátku tohoto roku, když premiér ohlásil konzultaci o dotyčném zákoně, jsem požádal o schůzku s ministryní vnitra Theresou Mayovou. Ptal jsem se, jaké legislativní mezery by měl nový zákon zaplnit. Předchozí vláda totiž už v roce 2005 novelizovala právní normy pro soužití párů a přiznala stejná práva párům téhož pohlaví jako párům sezdaným regulérním sňatkem. Paní ministryně nevěděla, jak na mou otázku odpovědět.“**
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Britská vláda zaručuje katolické i jiným církvím, že nebudou zákonem povinovány ke slavení manželských obřadů párů stejného pohlaví. Pokud však tento slib nedodrží, církev je připravena podat žalobu ke štrasburskému soudu.
„V nedávné době jsem řekl ministryni kultury Marii Millerové, že nás vláda bezvýhradně ujišťovala o tom, že v žádném případě nebudou gayovské sňatky povoleny v kostele. Tři roky nato byl přitom přijat pozměňovací návrh, týkající se právě možnosti církevních obřadů. Už byl schválen ve Sněmovně lordů a přešel do Dolní sněmovny. Nevěřím tudíž žádným slibům této vlády. Zákony v této zemi schvaluje parlament a vlády si říkají, co chtějí. Ministryně kultury navrhla takzvané „čtyři bariéry“, které by měly chránit svobodu církve před povinností takovýchto manželských obřadů. Pokud nám bude zákonem nařízeno slavit tyto sňatky, považujeme to za porušení občanských práv, které budeme řešit u Evropského soudu pro lidská práva.“
Cameronova vláda zcela ignorovala 600 000 podpisů, kterou pod petici proti právní redefinici manželství nasbírala iniciativa „Koalice pro manželství“ (Coalition for marriage), upozorňuje arcibiskup Smith.
„To je další bod, který kritizujeme. Změna zákona neproběhla v demokratickém procesu. O plánech na tuto modifikaci nehovořily stranické programy, ani britská panovnice. Je to celé skutečně směšné. Předem nebylo nic uváženo a teď se vláda pokouší ignorovat hlavní téma celé diskuse.“
V debatě totiž nejde o náboženskou svobodu, nýbrž o mnohem více, podotýká metropolita jihoanglického Southwarku.
„Jde o význam manželství, který nemá právo měnit jakákoliv vláda. Manželství odjakživa existuje pouze mezi mužem a ženou. Mnohé průzkumy, včetně nekatolických, dokazují, že je nejlepší institucí pro výchovu dětí, pro které manželský pár muže a ženy vytváří stabilní prostředí,“
uvedl anglický arcibiskup Peter Smith.
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.