Teroristé pořádají hon na mladé syrské křesťany

18.01.2013, RadioVaticana.cz


Ve východosyrské metropoli Hassaké žije 25 tisíc syrských křesťanů různých ritů (syrského pravoslavného, katolického, chaldejského a arménského). Město je zcela odříznuto od světa, ale některé zprávy občas proniknou ven. Agentura Fides zveřejnila informace, které poskytli společně syrský pravoslavný a katolický biskup, Matta Roham a Jacques Benhan Hindo. Město Hassaké nemůže přijímat žádnou humanitární pomoc, protože je obklíčeno islamistickými skupinami teroristů z hnutí Juchat el Nosra, které také Spojené státy kladou na černou listinu „teroristů“. **

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

K nim se přidávají také obyčejní bandité, kteří rabují, unášejí a zabíjejí místní obyvatelstvo. Ve zprávě agentury Fides uvádí otec Ibrahim, že „ve městě vládne hlad a teror. Každý den odpoledne je slyšet střelbu, když teroristé vyrážejí do města, kde je jejich cílem především mládež. Jsou hledáni zvláště mladí muži ročník 1990–1992, kteří jsou obviňováni z toho, že jsou nebo se stanou vojáky syrské armády a poté jsou chladnokrevně zastřeleni. Populace pomalu umírá ponechána svému osudu,“ poznamenává jeden z kněží ve městě Hassaké. Situace v jiných syrských městech je obdobná.


Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.