Džihádistická brigáda al-Nusra děsí syrské rebely

23.01.2013, Asia News


Jedná se o skupinu blízkou al-Káidě, napojenou na ty, kdo provedli útok na univerzitu v Aleppu. Al-Nusra a další islamistické skupiny používají sílu k tomu, aby ovládly opozici, a jsou připraveny zabít každého, kdo stojí v cestě islámskému státu v Sýrii.**

Svobodná syrská armáda (FSA), která bojuje proti Bašáru al-Asadovi, má nového nepřítele: extremistické milice, které přicházejí do Sýrie, aby tam zřídily islámský stát. Jakmile starý režim padne, opozice se může stát novým terčem skupin, jako je brigáda al-Nusra, což je hnutí blízké al-Káidě a jejím odnožím.

V řadě rozhovorů pro televizní stanice al-Džazíra a BBC členové této skupiny jasně uvedli, že jejich cílem je vytvoření islámského státu v Sýrii a že kvůli tomu jsou ochotni bojovat proti ostatním revolucionářům, kteří jim stojí v cestě.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Někteří členové se přihlásili k odpovědnosti za pondělní útok na univerzitu v Aleppu, při kterém zemřelo 87 lidí a stovky dalších byly zraněny. V současné době se největší část této skupiny čítající stovky islámských bojovníků nachází v Aleppu.

Rebelové se bojí odvetných opatření, a tak to popírají, ale nemohou zakrýt skutečnost, že tato brigáda existuje. Dodávky a osobní auta s černými prapory s náboženskými nápisy je vidět v ulicích. A černá je barva al-Káidy a dalších džihádistických skupin.

Al-Nusra zatím bojuje po boku desítek povstaleckých skupin, které se snaží svrhnout Asadův režim. Nicméně „po pádu režimu se bude snažit vnutit syrskému lidu své názory,“ řekl čtyřiadvacetiletý bojovník FSA Saqr Idlib. „Jejich cílem je, aby se Sýrie stala islámským státem, a Svobodná syrská armáda je proti tomu.“

Poté, co tajně pronikly na území Sýrie, se tyto džihádistické milice volně pohybují na veřejnosti. Ačkoli jsou na americkém seznamu teroristů, členové skupiny poskytují rozhovory tisku a nahrávky posílají mezinárodním médiím.

Hlavní oblastí jejich vlivu je provincie Idlib, ale přidružené skupiny působí v také Aleppu, Damašku, Homsu a v dalších částech země.

V Idlibu jejich mluvčí Mustafa řekl televizní stanici al-Džazíra, že jsou ochotni v tomto konfliktu zemřít mučednickou smrtí.

Bojovníci z al-Nusra jsou sunnitští muslimové. Patří mezi ně Syřané, ale též Tunisané, Egypťané, Libyjci, Turci a Afghánci. Někteří bojovníci nemluví arabsky a jejich druzi jim pomáhají komunikovat.

„Sýrie... bude islámský a šaríatský stát,“ řekl Khattab, který téměř vůbec neumí arabsky, ale bojoval v Afghánistánu. „Nic jiného pro nás nepřipadá v úvahu. Demokracii a sekularismus zcela odmítáme.“

Citoval ze zprávy Reuters o islamistických skupinách v Aleppu a varoval každého, kdo by jim stál v cestě. „Budeme proti nim bojovat,“ řekl, „i když jsou mezi revolucionáři.“


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.