Nové protesty křesťanů proti únosům

14.02.2013, Fides


V provincii Jazira, v syrské horní Mezopotámii, prudce vzrostl počet únosů (což je vedlejší účinek syrského konfliktu), jež nadále sužují civilní obyvatelstvo i v oblastech, které nejsou postiženy boji mezi povstalci a vládními vojsky. Naposledy byl unesen křesťanský lékárník, jako výkupné je požadován milion syrských liber (téměř 11 000 eur). „Pro bandity všeho druhu - řekl agentuře Fides arcibiskup Jacques Behnan Hindo, titulární biskup syrské katolické arcidiecéze Hassaké-Nisibis –, je právě nejvhodnější doba, kdy mohou přijít k penězům.“**

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Desítky křesťanů zapálenými pneumatikami zablokovaly křižovatku ve městě Hassaké na protest proti únosu rektora státní univerzity Al-Furat, křesťana Jacka Mardiniho, kterého ozbrojenci unesli za bílého dne a po dvou hodinách jej propustili. V jeho případě motivem únosu nebyl pokus o vydírání, ale otázky spojené s fungováním univerzity. Je to varovný signál, že nyní se lze uchýlit ke zločinu únosu jakožto řešení osobních nebo společenských sporů.

V uplynulých týdnech došlo ve městě Hassaké k padesáti únosům a téměř polovina jich byla namířena proti křesťanům.

„Mnozí z unesených jsou lékaři, právníci a další odborníci,“ zdůrazňuje Mons. Hindo, „ale nyní se oběťmi únosů stávají i chudí lidé.“ Syrský katolický arcibiskup však popírá, že by křesťané byli výlučným terčem únosů: „V posledních dnech,“ řekl Mons. Hindo, „se někteří unesení muslimové pokusili přivést únosce k lítosti tím, že s nimi hovořili o pouti do Mekky. Bandité se však začali rouhat Alláhu a proklínat proroka Mohameda s tím, že jejich jediným zájmem jsou peníze.“


Další články



Když Panna Maria říká ne

15.05.2026, FATYM

Jaký máte vztah s Pannou Marií? Víme o jejím fiat – jejím „ano“, které přivedlo na svět Spasitele, pravého Boha a pravého člověka, našeho Pána Ježíše Krista. Abychom si hlouběji uvědomili hodnotu jejího ANO, zkusme je postavit do kontrastu se situacemi, v nichž Maria říká NE. Zde je několik příkladů:

Mše svatá

13.05.2026, RC Monitor 8/2026

Začínáme seriál článků vztahujících se k liturgii a jejímu „jazyku“. Mše svatá patří k nejznámějším a přitom často nejméně pochopeným skutečnostem křesťanského života. Jejím středem není jen shromáždění věřících, ale tajemství Kristovy oběti, které se v liturgii zpřítomňuje. V novém cyklu textů se chceme krok za krokem zastavit u jednotlivých částí mše svaté, jejich slov, gest i symbolů – a znovu objevit jejich smysl a krásu. Liturgie totiž není souborem prázdných úkonů, ale živým vyjádřením víry, které nás vede k hlubšímu setkání s Bohem. Zveme vás, milí čtenáři, k tomu, aby pro vás byla mše svatá skutečným pramenem života.

Co je duchovní doprovázení

06.05.2026, RC Monitor 8/2026

Jedete do hor a chystáte se na túru. Cíl znáte, máte po ruce mapu i navigaci v telefonu. To by mohlo stačit. Přesto by se hodil někdo, kdo cestu dobře zná a má zkušenosti. Mohl by vám doporučit trasu „šitou na míru“ s ohledem na váš věk, kondici či zdravotní stav. Během společného putování by vám ukázal krásné výhledy do údolí, upozornil na vzácné druhy chráněných rostlin a doporučil místo ke krátkému odpočinku nebo nabrání sil pro další stoupání k vrcholu. A především by vás vedl správným směrem.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.