Biskupové USA proti pojmům sexuální orientace a genderová identita v zákonu o domácím násilí

21.03.2013, CatholicCulture.org, CNA


Předsedové čtyř výborů a jednoho podvýboru katolické biskupské konference USA oznámili, že „nemohou podpořit“ nový zákon o násilí páchaném na ženách, který hladce prošel Sněmovnou reprezentantů i Senátem (286 - 138 a 78 - 22). Prezident Barack Obama již slíbil, že tento zákon podepíše.

„Biskupská konference USA (USCCB) vždy silně podporovala zákon stíhající násilí na ženách (VAWA) a prostřednictvím programů sociálních služeb neustále poskytuje pomoc obětem domácího násilí,“ uvedli ve společném prohlášení biskup Stephen Blaire, arcibiskup Salvatore Cordileone, biskup Kevin Rhoades, arcibiskup William Lori a arcibiskup José Gomez.**

Tuto verzi „zákona o násilí páchaném na ženách“, kterou již schválila Sněmovna reprezentantů a Senát (§ 47), nemůžeme podpořit kvůli jistým výrazům, které obsahuje, uvedli dále.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Znepokojují nás ta ustanovení v § 47, která odkazují na „sexuální orientaci“ a „genderovou identitu“. Před násilím musí být chráněny všechny osoby, ale v zákonu používaná klasifikace „sexuální orientace“ a „genderová identita“ je problematická. Tato klasifikace není nezbytná k tomu, aby byla poskytnuta ochrana všem osobám. Toto roztřídění podkopává význam a důležitost rozdílnosti pohlaví. Je neprávem využíváno k novému definování manželství. Manželství je jedinou institucí, která spojuje muže a ženu a děti, které se z tohoto svazku narodí.

Rozhodnutí senátu začlenit do § 47 i nové znění zákona o ochraně obětí obchodu s lidmi je také znepokojivé, protože toto znění vynechává ustanovení na ochranu výhrady svědomí pro nábožensky založené poskytovatele služeb obětem obchodu s lidmi... Právo na výhradu svědomí je v tomto zákoně zapotřebí proto, aby tito poskytovatelé služeb nebyli povinni porušit své bona fide náboženské přesvědčení jako podmínku pro službu potřebným.

„Před násilím musí být chráněny všechny osoby,“ uvedli biskupové, nicméně „uzákonění této klasifikace“ je „problematické“.

Tato klasifikace není nezbytná k tomu, „aby byla poskytnuta ochrana všem osobám“, ale místo toho „podkopává význam a důležitost rozdílnosti pohlaví“, napsali.

Varovali, že tyto nové výrazy ohrožují chápání manželství jako svazku mezi mužem a ženou. Kromě toho jsou nové termíny „neprávem využívány k novému definování manželství“, uvedli.

Biskupové ve svém dopise pochválili, že byla do zákona začleněna právní úprava o „ochraně obětí obchodování s lidmi“, ačkoli vyjádřili své obavy, že tato úprava vynechává ustanovení o výhradě svědomí pro poskytovatele služeb.

Tato nedostatečná ochrana, uvedli, vystavuje nábožensky založené organizace, které slouží obětem obchodování s lidmi - například biskupskou konferenci USA – riziku, že budou muset porušit své bona fide náboženské přesvědčení jako podmínku pro pomoc a službu potřebným.“

Koncem roku 2011 bylo konferenci sděleno, že již nebude moci dostávat federální granty na svůj vysoce propracovaný program pomoci obětem obchodu s lidmi, protože není ochotna zmiňovat se o antikoncepci a potratech.

„Pokud by poskytovatelé těchto služeb neměli možnost výhrady svědomí, podkopalo by to základní hodnotu naší demokracie - náboženskou svobodu,“ varovali biskupové a poznamenali, že bez takovéto ochrany zákon „nedokáže zabránit diskriminaci“ organizací, které pomáhají obětem.

„Nakonec,“ vysvětlili, „budou oběti obchodování s lidmi poškozeny, protože organizace, jako je biskupská konference USA, nebudou moci poskytovat služby, které by uspokojovaly lidské potřeby obětí.“


Další články



Když Panna Maria říká ne

15.05.2026, FATYM

Jaký máte vztah s Pannou Marií? Víme o jejím fiat – jejím „ano“, které přivedlo na svět Spasitele, pravého Boha a pravého člověka, našeho Pána Ježíše Krista. Abychom si hlouběji uvědomili hodnotu jejího ANO, zkusme je postavit do kontrastu se situacemi, v nichž Maria říká NE. Zde je několik příkladů:

Mše svatá

13.05.2026, RC Monitor 8/2026

Začínáme seriál článků vztahujících se k liturgii a jejímu „jazyku“. Mše svatá patří k nejznámějším a přitom často nejméně pochopeným skutečnostem křesťanského života. Jejím středem není jen shromáždění věřících, ale tajemství Kristovy oběti, které se v liturgii zpřítomňuje. V novém cyklu textů se chceme krok za krokem zastavit u jednotlivých částí mše svaté, jejich slov, gest i symbolů – a znovu objevit jejich smysl a krásu. Liturgie totiž není souborem prázdných úkonů, ale živým vyjádřením víry, které nás vede k hlubšímu setkání s Bohem. Zveme vás, milí čtenáři, k tomu, aby pro vás byla mše svatá skutečným pramenem života.

Co je duchovní doprovázení

06.05.2026, RC Monitor 8/2026

Jedete do hor a chystáte se na túru. Cíl znáte, máte po ruce mapu i navigaci v telefonu. To by mohlo stačit. Přesto by se hodil někdo, kdo cestu dobře zná a má zkušenosti. Mohl by vám doporučit trasu „šitou na míru“ s ohledem na váš věk, kondici či zdravotní stav. Během společného putování by vám ukázal krásné výhledy do údolí, upozornil na vzácné druhy chráněných rostlin a doporučil místo ke krátkému odpočinku nebo nabrání sil pro další stoupání k vrcholu. A především by vás vedl správným směrem.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.