Libyjští křesťané prožili Svatý týden uprostřed pronásledování

02.04.2013, News VA


Katoličtí představitelé v Libyi říkají, že jak se přibližovalo velikonoční triduum, nenechávali se věřící odradit posledními snahami o perzekuci křesťanů v regionu.

14. března se kostel sv. Marka v Benghází, který patří koptské pravoslavné církvi, stal terčem žhářského útoku. Minulý měsíc bylo několik křesťanů zatčeno za proselytismus, mezi nimi i majitel křesťanského knihkupectví, jenž byl obviněn z toho, že měl velký počet Biblí.**

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Tiskový mluvčí organizace Pomoc církvi v nouzi John Newton v rozhovoru s Ann Schneibleovou z vatikánského rozhlasu vysvětlil, že „hlavní problémy, kterým křesťané v celém regionu čelí, jsou omezení týkající se veřejného zobrazování náboženských symbolů, zatýkání lidí, kteří se snaží podporovat křesťanskou literaturu,“ a útoky na kostely koptské pravoslavné církve.

Newton řekl, že v souvislosti s blížícími se oslavami Svatého týdne hovořil s biskupem Sylvesterem Magrem z Benghází o tom, že ve světle těchto nedávných pronásledování existují obavy ohledně bezpečnosti. „Byl velmi stoický, velice pokorný, pokud jde o tuto záležitost. Vyvolal ve mně pocit, že prostě důvěřuje Bohu.“ Řekl, že křesťané v tomto regionu „dosvědčují velice tichou cestu k víře, k důvěře v Boha, k růstu v Božím slově“.

„Bylo velmi pokořující slyšet jeho slova a poznat, že uprostřed všech takovýchto problémů panuje tento pocit klidu a důvěry v Boha, který, jak se zdá, je tím vším provádí.“


Další články



Útoky proti křesťanům v Izraeli a na okupovaných územích se téměř zdvojnásobily

24.08.2026, Crux Now

Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.

Být služebníky Páně

20.08.2026, RC Monitor 15/2026

Nedávno jsme slavili svátek Proměnění Páně a slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Tyto dva svátky slavené církví v měsíci srpnu jakoby směřují naše myšlenky do budoucnosti. A nemyslím tu blízkou, která pro vyučující i vyučované znamená konec prázdnin.

Nejedná se s křesťany jako s druhořadými občany?

17.08.2026, Rome Reports

Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.