Sýrie – Biskup Audo: Únosy jsou pohroma. Jejich důvodem jsou peníze

10.05.2013, news.va


Spíše než náboženství jsou důvodem peníze. V rozhovoru pro agenturu Fides chaldejský biskup z Aleppa Mons. Antoine Audo uvedl, že „pohroma v podobě únosů“, jež sužuje národ, má za cíl „získání peněz pro ozbrojené gangy“, které se pohybují po celé zemi. Poškozuje též různorodý obraz mocenských sil v této oblasti: pro mnohé je totiž syrský konflikt spíše „dobrý kšeft“, tedy alespoň pokud jde o 2000 případů únosů kvůli výkupnému.**

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Biskup Audo řekl agentuře Fides: „Arménský křesťan George, který byl unesen na cestě z Damašku do Aleppa, tři týdny držen v zajetí a propuštěn po zaplacení výkupného 15 tisíc dolarů, mi řekl, že emír skupiny chtěl jen peníze a nestaral se o žádnou ideologii ani náboženství. Otec Hasan, kněz unesený na jihu, byl propuštěn po 11 dnech, když příbuzní navzdory obtížím shromáždili 100 tisíc dolarů výkupného. Před svým propuštěním únoscům řekl: „Všechno vám odpouštím, a jestli jsem udělal něco špatně, omlouvám se.“ V tu chvíli se emír - vůdce skupiny - začal rouhat Alláhu. Tudíž tyto islámské skupiny nejsou upřímné, jsou to fanatici, kteří využívají náboženství a jejich jediným cílem je vydělat peníze.“

Biskup Audo, který je předsedou syrské charity, se nebojí, že bude unesen: „Já se nebojím, jsem opatrný, chovám se rozumně. Nechodím do nebezpečných oblastí. A když jdu do středisek charity nebo navštěvuji uprchlíky, dobrovolně mě doprovází mnoho mladých lidí, kteří říkají, že se „všechno změnilo“ a „chtějí mě chránit“. Když sledujeme, jak je Sýrie ničena, mohli bychom snadno propadnout zoufalství. „Jako biskup sloužím v Sýrii 25 let: vystavěli jsme kostely, katechetická střediska, pastorační centra... teď začínáme znovu od začátku.

Nacházíme se v nejisté situaci, ale musíme zůstat pevní. Jen víra brání věřícím, aby se vzbouřili proti Bohu. Ale klademe si otázku: kdy budeme mít mír?“ „V Sýrii – pokračoval biskup – jsme zdědili významné hodnoty, které musíme hájit, zejména jednotu v rozmanitosti kultur a náboženství. Tento konflikt není sektářský nebo konfesní. Dnes zakoušíme smutek a násilí. Před lety byli lidé utlačováni a jejich svoboda byla jen fasáda.

Hodnoty, po kterých toužíme, jsou svoboda a demokracie, ale nějaký čas potrvá, než pro ně dozrajeme, než lidi vzděláme, aby rozuměli demokratickým mechanismům a založili své životy na principu občanství. Musíme se vymanit z pasti myšlení, podle něhož považujeme ostatní buď za „kafir“, tj. „nevěřící“ na náboženské rovině, nebo za „zrádce“ na rovině politické. Tento přístup musíme zvrátit. Církev ukazuje cestu k Druhému vatikánskému koncilu, který podporuje ekumenismus, náboženskou svobodu, dialog, abychom v lásce mohli sloužit pravdě. Mou největší touhou je to, aby Sýrie neztratila důvěru.“


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.