Typický nový kněz: Dvaatřicetiletý muž, katolík od kolébky, který se modlí růženec a účastní se eucharistické adorace

13.05.2013, Catholic Culture


Typický kandidát kněžského svěcení v roce 2013 je dvaatřicetiletý katolík od kolébky, který má tři nebo více sourozenců a již před vstupem do semináře se pravidelně modlil růženec. Vyplývá to z průzkumu provedeného mezi 366 ze 497 mužů, kteří mají být letos ve Spojených státech vysvěceni na kněze. Průzkum organizovalo Centrum pro aplikovaný výzkum apoštolátu.

31 % svěcenců se narodilo v zahraničí, nejčastějšími zeměmi původu jsou Mexiko (5 %), Vietnam (3 %), Kolumbie (3 %), Polsko (2 %), Filipíny (2 %) a Nigérie (2 %). Seminaristé narození v zahraničí žijí ve Spojených státech průměrně 14 let a do USA přišli ve věku 24 let.

**Velmi vysoké procento svěcenců navštěvovalo katolickou základní školu (42 %), katolickou střední školu (42 %) nebo katolickou vysokou školu (44 %). Kromě toho jich bylo značně vysoké procento vzděláváno doma: 4 % z nich se vzdělávaly doma, obvykle po dobu sedmi let, - v době, kdy bylo doma vzděláváno méně než 2 % amerických dětí. Předpokládáme-li, že všichni seminaristé, kteří prošli domácím vzděláváním, pocházejí ze Spojených států, pak 6 % svěcenců narozených v USA bylo vzděláváno doma.**

Průzkum dále zjistil:

Věkový medián svěcenců je 32 let, průměrný věk 35,5 roku.

Typický diecézní svěcenec žil před vstupem do semináře ve své diecézi 18 let, ale 15 % z nich před vstupem do semináře žilo ve své diecézi po dobu kratší než jeden rok.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

67 % svěcenců jsou běloši, 15 % jsou Latinoameričané, 10 % jsou Asiaté a 5 % jsou Afroameričané.

9 % z nich jsou konvertité, kteří byli do Církve přijati průměrně ve věku 24 let.

34 % má příbuzného, ​​který byl knězem nebo řeholníkem.

V 81 % případů jsou oba rodiče katolíci.

4 % sloužily v ozbrojených silách USA, 13 % z nich má rodiče, který pracoval v armádě.

Před vstupem do semináře se 68 % z nich pravidelně modlilo růženec a 62 % se pravidelně účastnilo eucharistické adorace.

Svěřenci obvykle začali uvažovat o kněžství v 16 letech.

67 % z nich přiměl jejich farář, aby uvažovali o kněžském povolání, 46 % k tomu přiměl přítel, 38 % farník, 34 % matka a 22 % otec.

19 % z nich bylo odrazováno od úvah o kněžském povolání, 30 % odrazoval otec, 28 % matka, 42 % ostatní členové rodiny.

20 % má pět nebo více sourozenců, 10 % má čtyři sourozence, 22 % má tři sourozence, 24 % má dva sourozence, 21 % má jednoho sourozence a 3 % nemají žádné sourozence.

40 % z nich jsou nejstarší děti v rodině.

63 % získalo před vstupem do semináře bakalářský titul, 23 % získalo magisterský titul.

62 % před vstupem do semináře pracovalo na plný úvazek.

47 % bylo zapojeno do skupiny mládeže ve farnosti a 35 % bylo členy skautu.

20 % se účastnilo Světových dní mládeže a 11 % se účastnilo letní konference na Františkánské univerzitě ve Steubenville.

Před vstupem do semináře 67 % sloužilo jako ministranti, 55 % jako lektoři a 46 % jako mimořádní udělovatelé svatého přijímání.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.