Tirana: Konference OBSE o toleranci

24.05.2013, kathnet, Archiv


„Dokumentační archiv netolerance a diskriminace vůči křesťanům“ uveřejnil ve své poslední ročence 41 případů národní legislativy, jež mají v 15 členských státech EU dopad na křesťany, a 166 případů, kdy v roce 2012 v prostoru EU došlo k drastické netoleranci vůči křesťanům.

Ročenku prezentovala 21. května na konferenci OBSE o toleranci v Tiraně vedoucí Archivu Gudrun Kuglerová.

**

Zpráva má 69 stran a je rozdělena na dva díly. První pojednává o právních omezeních, jimž jsou křesťané v Evropě vystaveni, druhá o nejvýraznějších případech diskriminace v roce 2012.

Zvláště zřetelné jsou tyto kroky:

Omezení svobody svědomí, zvláště v Belgii, České republice, Francii, Rakousku a Irsku.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

(V České republice se jedná o antikoncepci po styku, která se má prodávat bez předpisu, a to od listopadu 2011, a to ženám od 16 let. Česká lékárnická komora upozornila, že „vzhledem k efektu této pilulky mohou někteří lékárníci mít proti ní výhrady. Tito lékárníci mohou prodej odmítnout jen tehdy, není-li problém zakoupit přípravek v jiné lékárně. Pokud ho nelze zakoupit v jiné lékárně – v rozumném čase a vzdálenosti - , je lékárník povinen přípravek prodat, ať mu jeho svědomí říká cokoli“. Skupina farmaceutů podepsala petici proti takovému omezení svobody svědomí.)

Omezení svobody slova zákonodárstvím o „nenávistné řeči“ (např. ve Francii, Švédsku a Velké Británii).

Omezení svobody shromažďovací (v Německu, Francii,

Holandsku, Rakousku a Španělsku).

Diskriminující zákonodárství o rovnosti (EU, Velká Británie, Dánsko, Irsko, Holandsko a Španělsko).

Omezení rodičovských práv (Belgie, Francie, Německo, Slovensko, Španělsko a Švédsko).

Bývalá britská politička Ann Widdecombová před nedávnem varovala: „Pokud se nezamezí malým počátkům, rozvinou se do něčeho většího.“

Gudrun Kuglerová vysvětlila: „Často jsem tázána, jak je možné diskriminovat většinu společnosti. Tady ale nejde o společenský mainstream, tedy o lidi, kteří jsou křesťany jen podle jména. Zasaženi jsou lidé, kteří se snaží žít podle vysokých mravních zásad křesťanství. A těch není většina. A i kdyby byla: v dějinách už často dominující menšina diskriminovala marginalizovanou většinu.“

„Dokumentační archiv“ doporučuje nositelům politické odpovědnosti rozumné přizpůsobení, tedy rozumnou vstřícnost a zahrnutí náboženského pohledu do zákonodárství. Zvláště tam, kde stojí v konfliktu věřící lidé a mainstream, jemuž je náboženství nepříjemné. Dále by měly vlády ve svých zvláštních zprávách dbát na fenomén netolerance vůči křesťanům a vést si o ní vlastní statistiky.



Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.