29.06.2013, Asia News
Saúdská Arábie se řídí právem šaría a lidé odsouzení k trestu smrti jsou v souladu s islámským právem popravováni stětím mečem. Avšak **stále méně lidí má zájem o „profesi“ popravčího, která vyžaduje značnou chladnokrevnost a dlouhé zaškolování v tom, jak správně zacházet s mečem. Saúdský ministr spravedlnosti si v oběžníku stěžoval na nedostatek pracovníků vyškolených tak, aby dokázali používat meč.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
V království se musí soudy přetahovat o popravčí, kteří cestují po celé zemi a vykonávají rozsudky. To celý justiční systém zpomaluje. Aby se věci urychlily, vydalo ministerstvo spravedlnosti příkaz, který soudům umožní nechat odsouzené zastřelit, i když je tato metoda neislámská.
Ve skutečnosti však nedostatek kvalifikovaných popravčích tempo poprav v Saúdské Arábii nezpomalil. Od počátku roku 2013 bylo popraveno přinejmenším 40 lidí. K poslední popravě došlo 14. května v Najranu na jihozápadu země. Jednalo se o zločince Maneha al-Daena, který byl odsouzen k smrti za to, že ubodal muže z téhož kmene. Loni bylo v království popraveno 76 lidí.
Již řadu let se významné lidskoprávní organizace a mnohé západní vlády snaží přimět saúdské království k tomu, aby zavedlo spravedlivější soudní procesy a méně kruté popravy. Saúdská Arábie je jedinou zemí na světě, kde může být poprava stětím vykonána na veřejnosti.
Trest smrti se uplatňuje v případech vraždy, ozbrojené loupeže, znásilnění, obchodu s drogami, ale též čarodějnictví a sodomie.
Kruté jsou i tresty za méně závažné trestné činy jako krádež a ideologické zločiny, které kromě vězení mohou obnášet veřejné bičování nebo useknutí ruky či nohy.
V nedávné době vyvolal v zemi řadu diskusí případ dvou mužů, Libanonce a Saúda, odsouzených k šesti letům vězení a 300 ranám bičem za to, že obrátili mladou ženu na křesťanství. Byli odsouzeni navzdory tomu, že tato mladá žena, která uprchla do Švédska, oba muže na videonahrávce hájila a řekla, že konvertovala bez donucení.
24.08.2026, Crux Now
Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.
20.08.2026, RC Monitor 15/2026
Nedávno jsme slavili svátek Proměnění Páně a slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Tyto dva svátky slavené církví v měsíci srpnu jakoby směřují naše myšlenky do budoucnosti. A nemyslím tu blízkou, která pro vyučující i vyučované znamená konec prázdnin.
17.08.2026, Rome Reports
Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.