28.06.2013, Fides
Arcibiskup vyjádřil vděčnost papeži za jeho slova po modlitbě Anděl Páně 2. června s tím, že dodávají „útěchu a naději“. Papež připomněl „strašlivou situaci války, smrti, ničení, obrovských hospodářských a ekologických škod a únosů,“ ubezpečil nás o svých „modlitbách a solidaritě“ a vyzval „únosce, aby propustili své oběti“.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Mons. Jeanbart vyjádřil své obavy a smutek z toho, že „vidí zemi v troskách“ a „tolik násilí, kruté zabíjení civilistů a dětí, únosy, onu jizvu na tváři syrského lidu“ představující „degradaci samotného lidství“.
Ohledně dvou unesených biskupů (syrsko-pravoslavný biskup Gregory Yohanna Ibrahim a řecko-pravoslavný biskup Boulos al-Yazigi) a dvou kněží, kteří jsou v rukou únosců od února (arménský katolík Michel Kayyal a řecký pravoslavný Maher Mahfouz), arcibiskup řekl: „Nemáme žádné zprávy, není o nich nic známo. Je to znamení chaosu. Unesené osoby vykonávaly humanitární práce a pomáhaly lidem přežít v těchto tragických podmínkách. Je to velmi nepříjemné. Kam to všechno povede?“
Čelíme strašnému utrpení a „obáváme se, že křesťané budou i nadále odcházet ze země a hledat důstojný život jinde.“ „Trpíme nedostatkem zboží, paliva, elektrické energie, někdy i jídla. Ale nejvíce trpíme, když vidíme, že naše budoucnost bude temnější a temnější. Budoucnost nás křesťanů a všech Syřanů může být založena pouze na plných občanských právech, svobodě, důstojnosti a respektu k druhým. Co s námi jinak bude?
Sýrie je „svatá země, v níž se rodila univerzální církev. Papežova slova jsou pro nás nesmírně cenná – vysvětluje Mons. Jeanbart –, protože vyzývají celý svět, aby pro nás něco udělal. Doufáme, že nadcházející konference v Ženevě přinese skutečný záblesk míru a bude otevřená dialogu a politickému řešení“.
Včera jsme se v syrských kostelích a v komunitách diaspory „modlili společně s papežem při eucharistické adoraci. Byly to velmi důležité chvíle modliteb za Sýrii a za mír,“ řekl arcibiskup.
25.08.2026, RC Monitor 15/2026
Na konci června se pražská farnost Čakovice dozvěděla, že její dosavadní duchovní správce má být vystřídán. Samotná změna faráře není v životě církve ničím neobvyklým. Neobvyklá byla reakce části farníků. Ti se obrátili na pražské arcibiskupství s žádostí, aby zamýšlené jmenování přehodnotilo, protože novým duchovním správcem se měl stát P. Jan Balík. Obávali se, že jeho spojení s kauzou bývalého ředitele arcibiskupství Antonína Jurigy poškodí důvěryhodnost farnosti a naruší život místního společenství. Arcibiskupství jejich podněty vyslechlo a do Čakovic byl ustanoven jiný kněz.
24.08.2026, Crux Now
Podle nové zprávy izraelské organizace monitorující dodržování práv, která pracuje s údaji za první polovinu roku 2026, se počet útoků proti křesťanům v Izraeli téměř zdvojnásobil. Izraelské centrum pro údaje o náboženské svobodě (Religious Freedom Data Centre – RFDC) a jeho kontaktní linka pro hlášení případů obtěžování křesťanů uvedly, že mezi dubnem a červnem letošního roku došlo v Izraeli nebo na územích okupovaných Izraelem k 83 útokům proti křesťanům, zatímco v prvním čtvrtletí jich bylo 44. Většina útoků se odehrála v Jeruzalémě a zahrnovala 46 případů plivání, čtyři fyzická napadení a osm slovních útoků.
17.08.2026, Rome Reports
Křesťané zůstávají nejpronásledovanějším náboženským společenstvím na světě. Podle organizace Open Doors čelilo v roce 2025 pronásledování nebo diskriminaci kvůli své víře 388 milionů křesťanů, tedy přibližně každý sedmý křesťan na světě. Některé údaje však odhalují ještě znepokojivější skutečnost.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.