Zambie – Předem připravený útok na pokojné shromáždění v kostele

25.06.2013, News.va


„Fórum Oasis a jeho ustavující členové jsou zděšeni a šokováni jednáním příslušníků Vlastenecké fronty, kteří na konci května napadli pokojné shromáždění několika organizací občanské společnosti v kostele Bible Gospel Outreach Church in Africa, jež se nachází v lusacké čtvrti Matero.“ Tak zní prohlášení zaslané agentuře Fides. Fórum Oasis zahrnuje všechny hlavní křesťanské denominace v Zambii. Za katolickou církev prohlášení podepsal P. Cleophas Lungu, generální sekretář zambijské biskupské konference. „Konsorcium občanské společnosti využilo svého práva a shromáždilo se k modlitbám a pokojnému protestu proti tomu, že vláda zrušila dotace na kukuřičnou mouku, zemědělství a pohonné hmoty,“ uvádí se v prohlášení a jeho signatáři připisují plnou odpovědnost za útok vůdcům Vlastenecké fronty.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

„To, že se příslušníci Vlastenecké fronty vyzbrojení holemi a dalšími zbraněmi vrhli na nevinné občany, církevní představitele, novináře, kameramany a některé politiky v kostele, je bezprecedentní a naprosto šokující,“ píše se v prohlášení, které útočníky obviňuje ze spáchání „předem promyšleného a naplánovaného násilného činu“. Fórum Oasis připomíná, že si již „stěžovalo na zmenšující se prostor pro opozici v Zambii. Občanům a opozičním politickým stranám je třeba přiznat legitimní prostor, aby mohli projevit odlišné názory, například formou pokojných protestů.“ **Znovu vyzýváme zambijskou policii, aby jednala nestranně a chránila všechny občany za všech okolností. Na způsobu, jakým zambijská policie v současné době pracuje, je třeba mnohé změnit,“ uvádí se v závěru prohlášení.**


Další články



Mše svatá: Krédo a přímluvy

03.06.2026, RC Monitor 10/2026

Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.

Svatá Zdislavo, oroduj za nás!

29.05.2026, RC Monitor 10/2026

Mnohé, věřící i nevěřící, šokovala zpráva o krádeži lebky sv. Zdislavy. Krádež, ke které došlo týden před výročím jejího svatořečení a v měsíci, kdy slavíme její svátek, je pro mne nepochopitelná. Již v úterý 12. května se mluvilo a psalo o motivaci a teorie se jistě budou množit do té doby, než bude jasno. Něco takového se nestává každý den a my jen můžeme spekulovat, o co vlastně zlodějovi šlo.

Chápeme, co nám udělal?

01.06.2026, RC Monitor 10/2026

Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.