Zastupitelstvo hl. m. Prahy (TOP 09) navrhlo legalizaci prostituce

13.07.2013, RC


Do Poslanecké sněmovny dorazil 8. července sněmovní tisk obsahující návrh zákona o legalizaci prostituce. Návrh předkládá Zastupitelstvo hl. m. Prahy složené z členů strany TOP 09 (!!!). Primátor Prahy dr. Tomáš Hudeček předložil znění návrhu zákona, který upravuje podmínky pro provozování nevěstinců a poskytování "sexuálních služeb" fyzickými osobami. Klade podmínky pro zřízení, provozování tzv. erotických klubů a služeb, které má kontrolovat každý obecní úřad, jehož povinností bude také vyjít žádostem o zřízení nevěstince vstříc.**

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Skandální návrh zákona je i v evropském prostoru svým laxním zněním ojedinělý. Budeme zemí, která - jestliže zákon přijme - bude muset vypovědět mezinárodní Úmluvu o o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob, protože ta jakoukoliv formu sexuální veřejné a zpoplatněné služby na základě apelu na lidskou důstojnost odmítá. Úmluva dle preambule chápe prostituci jako něco, co je neslučitelné s důstojností a ctí lidské bytosti a co ohrožuje blaho jednotlivce, rodiny a společnosti. V návrhu zákona podaném zastupiteli TOP 09 se s výpovědí této Úmluvy počítá.

TOP 09 se představuje voličům dlouhodobě jako "konzervativní politickou strana, jejíž ideový program vychází z evropských tradic křesťansko-judaistické kultury." Ve svých stranických materiálech uvádí jakési "Hodnotové desatero", v němž mimo jiné uvádí: "Strana ctí morální hodnoty obsažené v jejím duchovním odkazu a v jejích tradicích, stejně jako individuální lidskou svobodu. Je stranou respektující a prosazující vlastenecké ideály svobody, humanismu a právního státu." Nakolik je to slučitelné s legalizací prostituce a úplaty za sexuální služby (ke kterým jsou často ženy donuceny a jsou obětmi nepříznivé osobní či sociální situace, včetně nezanedbatelného faktoru nedobrovolného užívání drog a dalších omamných látek), nechť posoudí čtenář sám.

Podle zákona může prostituci provozovat fyzická osoba na základě vydaného oprávnění k provozování prostituce, a to jak osoba z ČR, tak také ze zahraničí, pokud zde bude mít trvalý pobyt. Průkaz k oprávnění vydá obecní úřad, na jeho první straně pak bude nápis „Průkaz k provozování prostituce“.

V současné době neexistuje právní předpis, který by definoval pojem prostituce a její provozování, tato činnost je vyloučena z režimu živnostenského podnikání. Návrh zákona podle důvodové zprávy zastupitelů TOP 09 vychází ze zásadního ideového předpokladu, že "není reálné prostituci jako určitý sociálně patologický jev právním předpisem účinně zakázat". Zákonodárce pak předklatelé v důvodové zprávě ujišťují, že "přijetí zákona o regulaci prostituce nebude pro státní rozpočet ani ostatní veřejné rozpočty v konečném důsledku deficitní, naopak lze předpokládat, že příjmy z daní a poplatků obohatí jak státní, tak obecní rozpočet."


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.