19.07.2013, Eurocathinfo
Tímto poselstvím naděje blahoslaveného Jana Pavla II. pro církev v Evropě bylo zakončeno 41. setkání generálních sekretářů katolických biskupských konferencí, kteří se ve dnech 27.–30. června sešli ve Varšavě na pozvání předsedy Polské biskupské konference (CEP) a místopředsedy CCEE arcibiskupa Józefa Michalika a generálního sekretáře CEP biskupa Wojciecha Polaka. Tématem jednání byla nová evangelizace deset let po apoštolské exhortaci Ecclesia in Europa v průběhu Roku víry.
Světla a stíny v Evropě. Od Ecclesia in Europa k Roku víry: 10 let nové evangelizace.
V posledním desetiletí svět, Evropu nevyjímaje, zakouší silné napětí a prochází náhlými změnami, které nejsou vždy žádoucí, promyšlené, logické ani přesvědčivé. To je hlavní téma dokumentu, ve kterém řeckokatolický biskup z Oradey (Rumunsko) Mons. Virgil Bercea popsal situaci v dnešní Evropě. Dezorientace, kterou mnohé sociální a kulturní změny v posledních deseti letech přinesly, způsobuje a ovlivňuje některé jevy související s pokusy o rozložení kultury rodiny a obecného dobra ve prospěch čistě sobecké, požitkářské a konzumní představy lidského života. Církev sice nepatří k světu, přesto je ve světě. Proto je povolána být Božím znamením, a tudíž znamením vykoupení a naděje.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Ve zprávách sekretářů se však zdůrazňuje, že v Evropě lze kromě hospodářské a duchovní krize spatřovat i mnohá znamení naděje.
Radikální pojetí Nové evangelizace
Vyhlášení Roku víry otevřelo cestu k realizaci akcí, jejichž cílem je probudit víru ve všech evropských zemích. Je však důležité, jak připomněl Mons. Markus Stock, sekretář biskupské konference Anglie a Walesu, aby církev přijala radikální pojetí nové evangelizace. Proto, aby byli osloveni ti, kdo jsou pokřtěni, avšak svou víru nežijí, vybízí církev křesťany nejen k tomu, aby se vstřícně setkávali s lidmi, ale zároveň nás nabádá k poslušnosti, když nasloucháme Bohu, aby lidé pochopili, že On je jedinou odpovědí na nejhlubší touhy lidského srdce. Několikrát bylo citováno svědectví mučedníků dvacátého století, aby jasně zaznělo, že pouze osobní vztah s Kristem, jenž se stane významnou silou ve společnosti, je schopen podporovat evangelizační poslání církve. Církev nemá pouze reagovat na vnější podněty, ale spíše by měla horlivě a za použití vhodných metod prezentovat stále aktuální obsah své víry: Ježíše Krista.
Kampaň „Jeden z nás“
Mnohé biskupské konference se připojily k iniciativě „Jeden z nás“, jejímž cílem je ukončit financování činností v oblastech výzkumu, rozvojové pomoci a veřejné zdravotní péče, při kterých jsou ničena lidská embrya. Znamením naděje je zde mobilizace mnoha občanů, které tato iniciativa oslovila a kteří osvědčují svůj zájem o ochranu života, a to i v jeho nejzranitelnější podobě.
Církev v Polsku
Přítomnost zástupců církve pocházejích z více než třiceti evropských zemí byla příležitostí k hlubšímu poznání církve v Polsku, jež se připravuje na oslavy 1050. výročí křtu národa (966-2016). Mezi problémy, kterým musí polská církev čelit, patří nová evangelizace, obrana života a rodiny a rostoucí míra nezaměstnanosti.
Sekretáři byli informováni o procesu, který vedl k tomu, že moskevský patriarcha Jeho Svatost Cyril a předseda CEP Józef Michalik podepsali historický dokument, jenž je určen církvím a národům Ruska a Polska v úsilí o jejich smíření. Kromě toho účastníci v děkovné modlitbě přivítali podepsání společného prohlášení, které připravuje cestu k dialogu, odpuštění a smíření mezi národy Polska a Ukrajiny, který 28. června u příležitosti sedmdesátého výročí volyňského masakru podepsali představitelé ukrajinské řeckokatolické církve a polské římskokatolické církve.
Církev v Evropě je spojena s církví po celém světě
Mnohá znamení naděje přicházejí z církve v jiných částech světa, což dosvědčil sekretář Federace asijských biskupských konferencí (FABC) P. Raymond O'Toole a sekretář Sdružení katolických biskupů Svaté země P. Peter Felet, kteří vystoupili jako hostující přednášející. Navzdory obtížným situacím, v nichž křesťané žijí, a častému pronásledování pro jejich víru je církev všude znamením naděje a je obzvláště oceňována pro svou charitativní činnost v oblastech a situacích, kde je dokonce i pro vlády států obtížné zasáhnout. Dalším znamením naděje je nové nadšení, které ve Svaté zemi a v zemích Federace asijských biskupských konferencí projevují katoličtí laici, kteří jsou odhodláni plně se hlásit ke své křesťanské identitě a plnit svou povinnost svědčit.
Během setkání sekretáři CCEE a ComECE představili činnost dvou evropských orgánů biskupských konferencí.
Jednání bylo charakterizováno mnoha chvílemi modlitby a bratrského společenství. Velmi oceňována byla zejména modlitební vigilie pro Evropu, organizovaná mladými Poláky. Program vigilie obsahoval četbu úryvků z apoštolské exhortace Ecclesia in Europa, které jsou důležité a aktuální pro dnešní Evropu. Setkání bylo zakončeno v neděli 30. června eucharistickou slavností v katedrále polského hlavního města. Této bohoslužbě, které jsme se účastnili společně s místní komunitou, předsedal apoštolský nuncius, arcibiskup Celestino Migliore.
05.06.2026, RC Monitor 9/2026
Začněme pěkně od Adama. Bůh nestvořil člověka jako samotáře, ale jako tvora vstupujícího do vztahu. Vztah k Bohu a vztah k druhým lidem nejsou něčím navíc, kratochvílí či nadstavbou, ale právě v nich se odehrává drama lidského života. Čemu a jak mám věřit? Jak se mám zachovat k druhým?
03.06.2026, RC Monitor 10/2026
Známá katechetická anekdotická otázka zní: „Proč při nedělní mši sv. následuje po kázání krédo?“ Odpověď říká: „Abychom vyznali víru, kterou jsme během homilie ztratili.“ Církev nicméně zařadila do slavnostní mešní liturgie toto společné vyznání víry z hlubších důvodů.
01.06.2026, RC Monitor 10/2026
Náš Pán dává příklad otcům diecézí, farností a rodin. Letošní Velikonoce byly prvními s naším novým papežem Lvem XIV. Velmi mě proto zajímalo, jak je papež pojme. Zvláště mne zajímala liturgie Zeleného čtvrtku. Zaujalo mne, že papež Lev umyl nohy dvanácti kněžím své diecéze. Jedenáct z nich byli novokněží, které loni vysvětil, dvanáctým byl spirituál budoucích kněží v Pontifikálním římském semináři.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.