05.08.2013, Asia News
Pákistánskou katolickou komunitou otřásl další případ násilí. Vlivný muslimský podnikatel z okresu Sanghar opakovaně vyhrožoval katolické zdravotní sestře, která odmítla se za něj provdat, a podal na ni trestní oznámení, když se zasnoubila s jiným mužem. Navzdory jeho hrozbám je situace nyní podle všeho pod kontrolou. Policie, která tomuto muslimovi doposud pomáhala a podporovala ho, byla pod tlakem křesťanských skupin a umírněných muslimů nucena poskytnout katolické dívce ochranu.
Vše začalo, když se Ghulam Muhammad rozhodl, že se ožení s Naziou Masih, katolickou zdravotní sestrou z Padri-Jo-Goth v okresu Sanghar, která pracuje v nemocnici v Cheniotu.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Muhammad má v okrese pověst člověka, který již unesl, znásilnil a násilně obrátil na islám několik místních hinduistických žen. Těm, které se odvážily ho žalovat za znásilnění, se nepodařilo dosáhnout spravedlnosti.
Když se Nazia Masih 10. května vracela domů, přistoupili k ní čtyři ozbrojení muži a varovali ji, že pokud nepřijme Muhammadovu nabídku, stihnou ji nepříznivé následky. Poté odjeli. Vyděšená dívka hledala pomoc v práci, ale vedení nemocnice ji odmítlo.
Dívčini rodiče rozhodli, že její zásnuby s křesťanem Ejazem Josephem proběhnou 26. května. Ghulam Muhammad však obřad přerušil a několik policistů, kteří s ním přišli, se bez jakýchkoli důkazů, že byl spáchán nějaký zločin, snažili pár zatknout.
Po intervenci vesnických starších policie odvedla jejího otce a bratra, ale naštěstí je po několika hodinách propustila. Naziin pronásledovatel se rozhodl změnit taktiku a začal vyhrožovat Josephovi vážnými následky, pokud dívku neopustí.
Dívčina rodina znovu žádala úřady o pomoc a podala stížnost na policejní stanici v Sangharu. Muhammad opět díky svému vlivu zmařil vyšetřování. A policie dívce sdělila, že její trýznitel nyní prohlašuje, že se stala jeho manželkou a celou záležitost bude muset vyřešit soud. Tato skutečnost vyvolala pobouření v křesťanské komunitě i mezi umírněnými muslimy. Soud nakonec rozhodl, že do tohoto případu falešného manželství nebude zasahovat.
Ghulam Muhammad se přesto nevzdal a začal ohrožovat nejen Naziiny příbuzné, ale i sestru Marii Khurshid, řeholnici, která řídí nemocnici sv. Terezie v Mir Purkhas a je Naziinou blízkou přítelkyní. Řeholnice vyzvala úřady, aby zdravotní sestru ochránily, ale nepodařilo se jí přimět je ani k tomu, aby vydaly varování před oním muslimem. Tím se situace dostala do slepé uličky.
V sobotu Muhammad podal další stížnost, aby policie přinutila Naziu provdat se za něj.
„Necítím se bezpečně a čelím mnoha problémům a hrozbám,“ řekla Nazia Masih agentuře AsiaNews. „Jsem také rozzlobená, protože moje rodina je kvůli chování toho člověka v nebezpečí. Jsme chudí křesťané. To je důvod, proč se nám stále dějí takové věci. V Pákistánu naše čest a majetek nejsou v bezpečí.“
„Je to ostudné,“ řekl P. John James z diecéze Karáčí. „Společnost by měla takové případy důrazně odsoudit. Ze Sindhu je každý měsíc unášeno mnoho hinduistických dívek a úřady o tom mlčí. Musí něco dělat na jejich ochranu. Vyzýváme úřady, aby poskytly ochranu Nazii Masih a její rodině.“
24.06.2026, RC Monitor 12/2026
Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.
16.06.2026, RC Monitor 11/2026
Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.
17.06.2026, RC Monitor 11/2026
Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.