Slovensko: Biskupové svolali Národní pochod za život - přišlo více než 80.000 lidí

22.09.2013, Fatym.com


Masové shromáždění začalo odpoledne 22. září na Hlavní ulici přečtením manifestu pochodu. Desetitisíce lidí se dnes zúčastnily Národním pochodu za život v Košicích, který vyjádřil potřebu ochrany života každého člověka od početí po přirozenou smrt. Cílem klidného pochodu bylo také podpořit rodinu založenou na manželství muže a ženy.

Podle prvotních odhadů organizátorů přišlo na pochod 70.000-80.000 lidí. Masové shromáždění začalo odpoledne na Hlavní ulici přečtením manifestu pochodu. V něm účastníci zvlášť vyzvali veřejné činitele, zvláště parlament, vládu SK a všechny státní instituce, aby vytvořily legislativní podmínky pro ochranu každého člověka od početí po přirozenou smrt. Požadavek se týká i legislativní ochrany "manželství muže a ženy jako jedinečného a ničím nenahraditelného svazku, který je respektováním přirozeného zákona rozpoznatelného rozumem". Pochod dále vyzval k vytvoření poradních a podpůrných mechanismů, jakož i ekonomických a sociálních podmínek, ve kterých by se rodiny nebály přijímat děti. Dalším požadavkem je aktivní podpora institucí, zaměřených na pomoc rodinám v nouzi a těhotným ženám, aby nemusely uvažovat o potratu.

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

**Historicky první Národní pochod pro život na Slovensku pozdravil i papež František. Jeho pozdrav a apoštolské požehnání tlumočil v Košicích apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana.

Mezi účastníky byli lidé všech věkových kategorií včetně rodin s dětmi. V rukou měli transparenty s nápisy jako: "Jsem za život", "Chraňme rodinu a počatý život", "Život je dar", či "Žádáme zákaz potratů". Davy zaplnily Hlavní ulici a v rámci pochodu postupně přešly trasou v centru města. V rámci akce vypustily tisíce balónů za nenarozené děti, program doplňovala hudební vystoupení. **

Na veřejný pořádek a bezpečnost dohlížela státní a městská policie, jakož i stovky dobrovolníků. Akce si vyžádala dopravní omezení ve městě, MHD byla dnes zdarma. Na pochod přišli lidé z celého Slovenska, do Košic je dovezli také speciální vlaky vypravené z Bratislavy a Žiliny. Organizátoři se předem distancovali od členů organizací a hnutí směřujících k potlačování lidských práv a svobod, a odmítli jakékoli extremistické projevy.

"Národní pochod za život je vyvrcholením dlouholetého úsilí za prosazení kultury života a reakce na rostoucí zpochybňování hodnoty lidského života a rodiny jako ideálního místa pro přijetí života. Košice, Evropské hlavní město kultury, jsou vhodným místem pro národní apel ochrany života, jako základního kulturního projevu, "uvedl spoluorganizátor Dušan Škurla.

Hlavním iniciátorem akce byla Konference biskupů Slovenska (KBS), na organizaci se podílely četné nevládní organizace a společenství. Heslem pochodu, který se rodil více než rok, bylo "Pojďme ven a bojujme za život".

Fotografie najdete např. zde nebo na stránkách TK KBS.


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.