02.10.2013, Asia News
Vinh (AsiaNews) – „Jsme velmi znepokojeni situací v diecézi Vinh. Nedokážeme říci, jak dlouho ještě budou pokračovat útoky, lži a pomluvy. Pro křesťany je to nebezpečná a znepokojivá situace,“ říká Mons. Paul Nguyen Thai Hop, biskup z diecéze Vinh v severní části země. V uplynulých týdnech se tento duchovní a jeho diecéze stali terčem násilných útoků – a to nejen verbálních – ze strany médií a vietnamských státních orgánů.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
16. září biskupové, kněží a tisíce věřících Vietnamců mávali vatikánskými vlajkami a modlili se při mši „za mír a spravedlnost“ v reakci na pomluvy, které šíří státní televize a tisk, jež podporují vládní kampaň proti diecézi Vinh. Obřad se konal v chrámu sv. Antonína, poutním centru v diecézi Vinh, které se nachází nedaleko od místa, kde 4. září došlo k násilnému zásahu policie.
Ve skutečnosti se jedná o spor kvůli událostem ve farnosti v My yen, jež usiluje o propuštění dvou farníků, kteří jsou vězněni od loňského června, aniž by proti nim bylo vzneseno jakékoli – byť i formální – obvinění. Diecéze Vinh a její biskup vystoupili na obranu uvězněných farníků se žádostí o jejich propuštění a celá komunita zahájila protesty. To vyvolalo reakci místních a ústředních státních orgánů, které spustily pomlouvačnou kampaň proti Mons. Paulu Nguyen Thai Hopovi a hrozí, že protesty tvrdě potlačí.
„Vypadá to, že zdravotní stav obou zatčených farníků je dobrý,“ potvrdil Mons. Paul agentuře AsiaNews, ale „v totalitním režimu nikdy nevíte, jestli budou propuštěni“. Pouze vláda „ví, kdy budou propuštěni, ale my bychom neměli přestat o jejich propuštění usilovat,“ dodal biskup.
Diecéze Vinh, pokračoval biskup, je „z ekonomického hlediska chudá, ale na druhou stranu nesmírně bohatá svou křesťanskou tradicí a kulturou. Abychom mohli žít, potřebujeme mír a svobodu – dodává –, pak budeme skutečně plnit závazek evangelizace“. Proto „potřebujeme mezinárodní podporu a solidaritu, aby vláda ukončila represe, útoky, lži a pomluvy“. Musíme od státních orgánů požadovat „dodržování lidských práv a všech mezinárodních úmluv, které podepsaly“, dodal Mons. Paul. „A také trvat na propuštění oněch dvou farníků a odškodnění obětí násilností v My yen.“
V poslední době vietnamská vláda vede represivní kampaň proti aktivistům, bloggerům a disidentům, kteří požadují svobodu náboženského vyznání, respektování občanských práv nebo konec vlády jedné strany. Byla vytvořena petice za prosazení těchto svobod. V roce 2013 bylo jen v Hanoji zatčeno více než 40 aktivistů za „protistátní“ zločiny, což je právní pojem, který skupiny hájící lidská práva považují za příliš obecný a vágní. I katolická církev je podrobena restrikcím a nátlaku, její členové jsou pronásledováni. V lednu vietnamský soud odsoudil 14 lidí, mezi nimiž je několik katolíků, k trestům vězení na základě obvinění z pokusu o svržení vlády. Lidskoprávní aktivisté a skupiny tento rozsudek kritizují.
03.08.2026, RC Monitor 14/2026
Tradicionalistické Kněžské bratrstvo sv. Pia X. (FSSPX), poněkud hanlivě označované jako „lefebvristé“, zopakovalo 1. července 2026 svou někdejší historii. Tak jako zakladatel bratrstva arcibiskup Lefebvre vysvětil roku 1988 čtyři biskupy bez papežského pověření, uchýlilo se k obdobnému kroku i současné vedení bratrstva. Podle novelizovaných církevních trestních norem se jedná o spáchání deliktu popsaného skutkovou podstatou kánonu 1387 Kodexu kanonického práva: „Biskup, který bez papežského pověření vysvětí někoho na biskupa, a rovněž ten, kdo od něho přijímá biskupské svěcení, upadají do samočinné exkomunikace vyhrazené Apoštolskému stolci.“
27.07.2026, RC Monitor 14/2026
Zdá se, jako by se únava stala jedním z nejvýraznějších znamení naší doby. Stačí sledovat dění kolem nás. Války, nejistota, napětí mezi lidmi, osamělost, ekonomické starosti i množství protichůdných názorů mohou snadno vyvolat dojem, že se svět ubírá směrem, který nedokážeme ovlivnit. Největším nebezpečím přitom není strach, ale pomalá ztráta naděje.
13.07.2026, RC Monitor 13/2026
V dnešní civilizaci, nasycené hédonismem, relativismem a epidemií sociálních sítí či pornografie, která degraduje ženy na pouhé objekty, je celibát kněze prorockým znamením. Pro mě celibát neznamená prázdnotu, ale naplnění duchovního otcovství, které vyvěrá z mého kněžského svěcení. Bůh mě nepovolal k tomu, aby nechal mé srdce zkamenět. Nepatřím k těm, o kterých básník Charles Péguy napsal: „Myslí si, že milují Boha, protože nemilují nikoho.“ Naopak. Celibát není jen statickým darem, ale především pokladem mého života, který musím vědomě bránit. „Neuveď nás v pokušení,“ se v modlitbě Otčenáš jistě každý den modlíte i vy. Pro mě to znamená spolupracovat s Bohem a bděle se stavět pokušením, abych dokázal milovat čistou a univerzální láskou.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.