04.12.2013, HPŽ, RC
Zpráva navrhuje mj. neomezený přístup k potratům a antikoncepci, omezuje svobodu svědomí a ohrožuje rodičovská práva. **
Opětovné hlasování v plénu je plánováno na úterý 10. prosince. Zprávu však provázejí poněkud nestandardní postupy. Její oficiální znění k dnešnímu dni ještě stále není k dispozici. Poslanci tak nemohou podávat pozměňovací návrhy, pro které je stanovena lhůta do poledne 4. prosince.
Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.
Hnutí Pro život ČR konkretizuje, oč je třeba žádat poslance:
- Aby kontaktovali předsedu Evropského Parlamentu Martina Schulze. Ten byl měl požádat Výbor pro ústavní záležitosti, aby přezkoumal porušení pravidel obvyklého postupu ve Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví.
- Hlasování v plenárním zasedání by mělo být odloženo, dokud Výbor pro ústavní záležitosti nevydá rozhodnutí. Pokud se tak nestane, poslanci by měli tuto skutečnost při plenárním zasedání zmínit.
- V případě, že hlasování o zprávě Estrelové proběhne 10. prosince, poslanci by měli hlasovat v tomto pořadí:
1. Hlasovat pro alternativní rezoluci Evropských konzervativců a reformistů.
2. Pokud tato rezoluce bude zamítnuta, hlasovat pro (plánovanou) alternativní rezoluci Evropské lidové strany.
3. Pokud i tato rezoluce bude zamítnuta, hlasovat proti navržené zprávě Estrelové bez ohledu na změny.
Přehled předchozího hlasování českých europoslanců o zprávě Estrelové v plénu je zde.
Ve zprávě HPŽ ČR najdete také konkrétní emailové adresy našich poslanců EP.
13.07.2026, RC Monitor 13/2026
V dnešní civilizaci, nasycené hédonismem, relativismem a epidemií sociálních sítí či pornografie, která degraduje ženy na pouhé objekty, je celibát kněze prorockým znamením. Pro mě celibát neznamená prázdnotu, ale naplnění duchovního otcovství, které vyvěrá z mého kněžského svěcení. Bůh mě nepovolal k tomu, aby nechal mé srdce zkamenět. Nepatřím k těm, o kterých básník Charles Péguy napsal: „Myslí si, že milují Boha, protože nemilují nikoho.“ Naopak. Celibát není jen statickým darem, ale především pokladem mého života, který musím vědomě bránit. „Neuveď nás v pokušení,“ se v modlitbě Otčenáš jistě každý den modlíte i vy. Pro mě to znamená spolupracovat s Bohem a bděle se stavět pokušením, abych dokázal milovat čistou a univerzální láskou.
08.07.2026, ACI Prensa
V době, kdy se ve francouzském Národním shromáždění opět otevřela debata o legalizaci eutanazie, francouzští biskupové opět vyzvali katolíky, aby se spojili v modlitbě a zapojili se do novény za život. Cílem návrhu zákona o eutanazii, jenž nese pojmenování „Právo na pomoc při umírání“, je legalizovat podávání smrtících látek pacientům, kteří si přejí ukončit vlastní život. Po prvním schválení v květnu 2025 o návrhu znovu hlasovala francouzská dolní komora Národního shromáždění. To jej 25. února ve druhém čtení schválilo.
10.07.2026, ACI Prensa
Papež Lev XIV. v pondělí dne 22. června 2026 ve Vatikánu hájil důstojnost lidského života v každé jeho fázi a varoval před riziky medicíny podřízené technickým nebo utilitárním kritériím. „Žádný lékař by si nikdy neměl dovolit na základě laboratorních algoritmů rozhodovat o životě lidského embrya či starší osoby,“ prohlásil během audience před členy Nadace Jérôme Lejeunea.
Články e-mailem
Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky
Čtrnáctideník Monitor
Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.