Dopis kanadských biskupů k předefinování manželství

12.06.2003, Zenit


P.T. Martinu Cauchonovi, M.C., M.P., ministru spravedlnosti a generálnímu prokurátorovi Kanady

**Vážený pana Cauchone,

jménem Konference katolických biskupů Kanady se na Vás obracím s naléhavou žádostí, abyste přezkoumal rozhodnutí odvolacího soudu provincie Ontario v cause Halpern et al. vs. generální prokurátor Kanady; toto rozhodnutí nově definovalo manželství jako "dobrovolný celoživotní svazek dvou osob s vyloučením všech ostatních** (the voluntary union for life of two persons to the exclusion of all others)".

Vydávání Monitoru je financováno výhradně z dobrovolných darů Vás, čtenářů. Budeme vděční, pokud se rozhodnete Monitor podpořit darem, abychom mohli v této službě pokračovat.

Manželství jakožto veřejný závazek mezi mužem a ženou má hluboký kulturní, náboženský a společenský význam. Jak slovo, tak instituce manželství jsou spjaty s bohatou historií, smyslem a symbolikou. Pro stát je tato společenská instituce věcí základního zájmu, neboť se v ní rodí a vyrůstá většina dětí, a podle nedávných statistik manželství také zůstává nejstabilnějším prostředím k založení rodiny.

Argumenty zdůvodňující nález odvolacího soudu, že "generální prokurátor Kanady neprokázal žádný naléhavý a podstatný důvod, proč nadále považovat manželství za instituci výlučně heterosexuální", jsou nepřesvědčivé a neuspokojivé. Víme, že ne každá manželská dvojice má děti, že ne všechny děti se rodí v manželství a že ne všechna manželství vytvářejí stabilní a pečující prostředí pro děti. Uznáváme také, že s pomocí nových technologií a za účasti třetí strany opačného pohlaví také homosexuální páry mohou mít děti. Avšak výjimky pravidlo neruší, nýbrž potvrzují; případy individuální praxe a volby neurčují cíle instituce tak klíčového společenského významu, jakou je právě manželství.

Závěry soudu o cílech manželství by měly znepokojovat Kanaďany, pokud jde o budoucnost naší země, a poslance, kteří jsou nakonec odpovědní za její společenskou politiku.

Písemný důvod, jejž jste jakožto generální prokurátor Kanady uvedl ontarijskému odvolacímu soudu, vyjadřuje tuto starost velmi dobře: "Charta /lidských práv?/ nebyla nikdy míněna tak, aby se ve velkém měřítku měnily základní struktury společnosti a institucí, v jejichž rámci vznikla".

Jak je Vám známo, dne 9. června 1999 potvrdili členové dolní komory parlamentu poměrem hlasů 216:55, že "podle mínění této komory je - ve světle veřejné diskuse o nedávných soudních rozhodnutích - nutné konstatovat, že manželství je a mělo by zůstat jediným svazkem jednoho muže a jedné ženy s vyloučením všech jiných, a parlament udělá všechny kroky nezbytné v rámci pravomocí kanadského parlamentu, aby v Kanadě zachoval tuto definici manželství".

S projevem úcty Vás žádáme, abyste se řídil tímto usnesením a učinil všechno, co je nezbytné pro zachování definice manželství, včetně přezkoumání nedávného rozhodnutí ontarijského odvolacího soudu. Miliony Kanaďanů, kteří do manželství skládají nemalou část své naděje a svých úmyslů, na Vás spoléhá.

S úctou

Mons. Peter Schonenbach, P.H.,

Generální sekretář Kanadské konference katolických biskupů

Ottawa, 11. června 2003

Z angličtiny přeložil Dr.Václav Frei


Další články



Utrpení Kristovo, posiluj mě!

24.06.2026, RC Monitor 12/2026

Svatí překračují hranice i časy, protože jejich život je Boží odpovědí na konkrétní potřeby lidí. Jan Nepomuk Neumann, šumavský rodák z Prachatic a biskup ve Filadelfii, ukazuje, že věrnost Kristu může rozkvést i uprostřed rychle se měnícího světa. Neodešel za oceán, aby udělal kariéru, ale proto, že slyšel volání tam, kde „byl žádaný“.

Habemus…

16.06.2026, RC Monitor 11/2026

Intronizace nového pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla jsem se účastnila osobně. I když jsem nemohla vidět detaily, které zprostředkovávala televize, můžu mluvit o celkové atmosféře, vanutí Ducha sv. či jak jinak přesně nazvat duchovní dojem z obřadu, který může pocítit každý, i když stojí vzadu a nevidí nic.

Aby Církev zůstala Kristova

17.06.2026, RC Monitor 11/2026

Současný člověk slyší slovo „hierarchie“ velmi nerad – pokud se ovšem nenachází na vrcholu pomyslné pyramidy. Připomíná mu moc, nerovnost, někdy i zneužití autority. Není proto divu, že otázka, proč má Církev biskupy, kněze a jáhny, zaznívá čím dál častěji. Neměla by být spíše společenstvím rovných lidí, bez pevné struktury?


načíst další


Články e-mailem

Nové články přímo
do vaší e-mailové schránky



Čtrnáctideník Monitor

Tištěný publicistický čtrnáctideník Monitor bude ve vaší poštovní schránce každý druhý pátek. Zasílání je bezplatné a je hrazené výhradně z darů čtenářů.





MONITOR - svět katolickýma očima

redakce@rcmonitor.cz

© 2002-2026 Res Claritatis, z.s.